Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Marca: Real överens med Monaco – betalar 180 miljoner för tonåringen Mbappé

Från 2017
Mbappé i Monaco-tröjan.
Bildtext Kylian Mbappé har en fenomenal säsong bakom sig.

Enligt spanska Marca är Real Madrid och AS Monaco överens om en transfersumma för fotbollsspelaren Kylian Mbappé. Om transfern blir av gör Real 18-åringen till världens dyraste spelare.

Mbappé slog igenom med dunder och brak förra säsongen och jagas av många storklubbar.

Tidigare talade mycket för att Mbappé skulle stanna kvar i Monaco. På tisdag kom Marca med andra uppgifter.

Slår rekordet med 75 miljoner euro

Enligt Marca är Real och Monaco överens om en transfer värd 180 miljoner euro. Det skulle göra Mbappé till världens överlägset dyraste spelare. Mbappé förväntas skriva på för sex år och få en årslön på sju miljoner euro.

Marca skriver att Real betalar 160 miljoner euro direkt. Resten av pengarna är prestationsbaserade utbetalningar.

I dagsläget är Paul Pogba världsrekordinnehavare. Han kostade Manchester United 105 miljoner euro i fjol.

Zidane har gett klartecken

Marca – som står Madridlaget nära – skriver att Real-tränaren Zinedine Zidane gett klartecken för flytten efter att ha träffat klubbens ordförande Florentino Perez och generaldirektör Jose Angel Sanchez i Los Angeles.

Alvaro Morata flyttade till Chelsea i somras för 80 miljoner euro. Det betyder att Real har pengar att spendera.

Den unga fransmannen Mbappé gjorde 15 mål i Ligue 1 – och passade fram till ytterligare elva i Monaco-tröjan förra säsongen. I Champions League blev det sex mål.

Diskussion om artikeln