Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Första träningsmatchen slutade i förlust

Från 2017
Gerald Lee Jr med bollen vid korgen
Bildtext Gerald Lee Jr gjorde 21 poäng mot Lettland.
Bild: Lehtikuva

Finlands basketlandslag inledde förberedelserna inför EM med att förlora den första träningsmatchen mot Lettland i Tammerfors. Lettland vann med 85–81.

I månadsskiftet augusti–september är det dags för hemma-EM i Helsingfors för basketlandslaget. Innan allvaret börjar kommer man att spela sju träningsmatcher som ett led i förberedelserna inför mästerskapet.

Ikväll spelades den första träningsmatchen och det blev förlust med mot Lettland i Tammerfors.

Lettland som ligger tre placeringar efter Finland på världsrankingen var inledningsvis steget före och ledde med 40–29 efter 20 minuter. Efter pausen kom Finland bättre in i matchen och inför den sista perioden ledde Lettland bara med fem poäng.

Trots bra spel i den sista perioden lyckades Finland inte vända på matchen och Lettland vann med 85–81.

Gerald Lee Jr var Finlands bästa poängplockare i matchen med 21 poäng.

Lauri Markkanen fanns inte med i laget i matchen. Han får börja träna med landslaget i början av augusti.

Finland spelar sin nästa träningsmatch den 4 augusti då man möter Ryssland på bortaplan.

Resultat:

Finland – Lettland 81–85

Diskussion om artikeln