Franska skådespelerskan Jeanne Moreau är död
En av den franska filmens allra största stjärnor, Jeanne Moreau, har avlidit. Hon hittades död i sitt hem i Paris, 89 år gammal. Moreau var en av de ledande skådespelarna i den franska nya vågen.
Jeanne Moreau gjorde scen- och filmdebut 1948 men är kanske mest känd för sin roll i François Truffauts dramafilm Jules och Jim från 1962.
Vid tjugo års ålder anslöt Moreau sig till ensemblen på Frankrikes nationalteater Comédie-Française.
Hon ansågs vara en av Frankrikes ledande skådespelare under 1900-talets senare hälft och en feministikon.
- Fysisk skönhet är en skam, sade Moreau en gång.
Under sin karriär belönades Moreau med ett antal priser och vid filmfestivalen i Cannes 1960 vann hon priset för bästa kvinnliga skådespelare för filmen Moderato Cantabile.
Moreau arbetade också med den amerikanska filmlegendaren Orson Welles i ett flertal filmer och vann det brittiska filminstitutets pris Bafta för filmen Viva Maria! från år 1967.
Welles kallade Moreau för den bästa skådespelerskan i världen.
Frankrikes president Emmanuel Macron hyllar Moreau och säger att hon var en fri själ som alltid gjorde uppror mot den fastställda ordningen.
Moreau "förkroppsligade filmen", säger Macron.
Moreau fortsatte att göra filmer tills hon var 87 år gammal.
Källa: AFP