Alla bryr sig inte om var den nya stadsdirektören bor
Den fjortonde augusti fortsätter intervjuerna av stadsdirektörskandidaterna i Lovisa. Ett av kriterierna är att den blivande stadsdirektören ska vara villig att flytta till Lovisa. Invånarna Yle Östnyland talat med verkar inte tycka att det är särskilt viktigt.
Regnet öste ner på Lovisa torg på fredagen, men några enstaka personer var ändå i rörelse.
Det viktigaste är att kunna samarbeta och komma överens med sina kollegor.
Siv Hällfors säljer bär och grönsaker vid torget. Hon tycker inte att orten där stadsdirektören bor spelar så stor roll.
– Så länge personen har kännedom om Lovisa så tycker jag inte att var man bor är ett problem. Fast inte kan man ju göra jobbet på distans ändå, säger hon.
Av de fem som kallats till det andra intervjuskedet är två bosatta i Lovisa, Tuula Jäppinen och Ralf Sjödahl. Av de tre övriga är Jan D. Oker-Blom och Jarmo Härkönen bosatta i Helsingfors, medan Anna Mäkelä är från Grankulla.
Viktigast är samarbete
Gunda Lindholm svarar på vilka egenskaper hon tycker att den nya stadsdirektören bör ha.
– Det viktigaste är att kunna samarbeta och komma överens med sina kollegor. Och så Lovisaborna förstås!
Hon säger också att hon litar på att de som intervjuar kandidaterna kommer att göra ett bra val.
Ingen klar favorit
Lovisaborna vi talat med är tveksamma till att säga vem de har som favorit till posten.
– Jag känner inte till desto mer om de kandidater som inte är från Lovisa, men de kan nog säkert sin sak, säger en man som har bråttom vidare.
Av de fem som nu kommer att intervjuas i en andra omgång kommer tre att gå vidare till ett lämplighetstest. Det slutgiltiga valet görs i september.
