Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Paul Kagame fortsätter som president i Rwanda

Från 2017
Uppdaterad 05.08.2017 07:02.
Den sittande presidenten Paul Kagame ger sin röst i Kigali i Rwanda. Presidentvalet hölls den 4 augusti 2017.
Bildtext President Kagame röstade i staden Kigali.
Bild: PA/RWANDAN PRESIDENTIAL OFFICE

Rwandas sittande president Paul Kagame är klar för en tredje mandatperiod efter en förkrossande seger i presidentvalet.

Då 80 procent av rösterna hade räknats ledde Kagame med över 98 procent av rösterna, visar uppgifter från valkommissionen.

Kagame hade vid det laget fått 5,4 miljoner röster vilket är betydligt fler än vad som behövs för att bli omvald.

Valkommissionen bedömer att 97 procent av sammanlagt 6,9 miljoner väljare deltog i valet.

Auktoritär ledare

Kagame har lett Rwanda sedan hans rebeller satte stopp för folkmordet i landet som krävde över 800 000 dödsoffer.

Kagame har lyckats stabilisera landet och bidra till ekonomisk tillväxt. Han ses av många rwandier som en stark ledare men anklagas också för att tysta oppositionen med avrättningar och försvinnanden.

Amnesty International konstaterar i en rapport inför presidentvalet att en rädslans kultur råder i landet. Oppositionspolitiker, journalister och människorättsaktivister har skrämts till tystnad, fängslats och till och med dödats.

Källor: AP, Reuters, AFP, Yle

Artikeln uppdaterades klockan 7.02 med källhänvisningar.

Kagames anhängare inför valet i Rwanda

Kagame väntas vinna – kan sitta kvar i 17 år

Valet är "bara en formalitet" enligt presidenten.

Diskussion om artikeln