Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Clements utspel efter Warholms guld: ”Jag är bäst i världen”

Från 2017
Warholm går i mål före Clement
Bildtext Karsten Warholm vann guldet och Kerron Clement slutade trea.
Bild: EPA/SEAN DEMPSEY

Regerande OS-mästaren Kerron Clement slutade bara trea på herrarnas 400 meter häck där guldet gick till Karsten Warholm från Norge. Efter målgången vägrade Clement erkänna att Warholm är bäst.

Karsten Warholm stod för en ordentlig skräll då han löpte hem guldet på herrarnas 400 meter häck i VM. Norrmannen inledde i ett ruskigt tempo och höll sedan ända in i mål.

Han knep guldet före Yasmani Copello medan den dubbla världsmästaren och OS-guldmedaljören Kerron Clement slutade trea.

Efter målgången vägrade Clement acceptera att Warholm är bäst.

– Det är jag som är bäst i världen, trots det som skedde. Han är världsmästare just nu men jag är bäst, säger Clement till norska NRK.

Warholm tycker att Clements utspel är märkligt.

– Jag har stor respekt för honom och det är lite märkligt att han inte ger respekt tillbaka. Det är klart att han kan vara en av de bättre och att han gjort bättre tider än mig, men för min del handlar det om att vara ödmjuk, säger han till NRK.

Diskussion om artikeln