Svensk polis ber om tips i ubåtsutredning
Svensk polis vädjar om tips till utredningen om den svenska journalisten Kim Walls försvinnande - båtfarare som ser skräp i vattnet bör titta efter en extra gång.
Någon sökinsats genomförs inte av svensk polis, men sjöräddningen letar efter kvinnan.
- Om man ser sådant som normalt kanske uppfattas som skräp, titta efter en extra gång, och kontakta oss, säger Mattias Sigfridsson, som är den svenska polisens kontaktperson i ärendet.
Svensk polis arbetar inte aktivt med sökandet efter den försvunna svenska journalisten Kim Wall. Dansk polis ansvarar för utredningen.
- Däremot ska vi försöka bistå utredningen på alla sätt vi kan, säger Mattias Sigfridsson.
Sjöräddningen söker
Saltholm och Pepparholm intill Öresundsbron samt halva Lundåkrabukten - mellan Landskrona och Barsebäckshamn - var sökområdet för den svenska sjöräddningens insatser på måndagen, rapporterar Sydsvenskan.
På tisdagen fortsätter letandet i Lundåkrabukten.
Under kvällen genomför svenska och danska sjöräddningen en gemensam sökinsats längre ut från kusten, enligt tidningen.
Fåtal personer
Just nu är det ett fåtal poliser som arbetar med utredningen på svensk sida.
- Vi hjälper till med det som dansk polis begär, säger Mattias Sigfridsson.
Han vädjar till allmänheten att berätta om alla observationer under torsdagen förra veckan, då Kim Wall senast sågs, och under fredagen då ubåten hastigt sjönk i Öresund.
Polisen vill också gärna komma i kontakt med personer som varit ombord på ubåten tidigare.
Ingen begäran
Det finns uppgifter om att strömmarna i vattnet gått mot Sverige under torsdagen och fredagen.
Svensk polis är beredd att bistå med sökande efter den försvunna kvinnan i vattnet på den svenska sidan av Öresund, men ännu har det inte kommit någon sådan begäran från dansk sida.
- Vi är förberedda att hantera det om det kommer en sådan begäran, säger Mattias Sigfridsson.
Den 46-årige ubåtsägaren Peter Madsen sitter häktad som misstänkt för att ha vållat journalistens död.
Text: FNB-TT-Cecilia Klintö/John Alexander Sahlin