Bara EM-genrepet kvar för volleybollherrarna
Finlands volleybollherrar avrundar sina EM-förberedelser med att möta Slovakien idag i Sastmala. På fredagskvällen var Finland bättre med setsiffrorna 3-1 (25–22, 25–19, 25–27, 25–19).
Finlands chefstränaren Tuomas Sammelvuo var nöjd med lagets insats i den första av två matcher mot slovakerna.
– Vi servade vansinnigt bra idag. Det var det som vann oss matchen. Det kommer att vara ett vapen för oss även vid EM-slutspelet, sade Sammelvuo efter matchen enligt FNB.
Olli-Pekka Ojansivu (20/+8) och Elviss Krastins (14/+12) var landslagets effektivaste spelare i matchen i Sastmala, där lagen möts igen på lördagseftermiddagen.
Segern över Slovakien var redan kalendersårets andra, lagen möttes också i Världsligan i juni och då vann Finland med 3-0.
EM i volleyboll kör igång i Polen nästa vecka – där ställs Finland mot Estland, Polen och Serbien i gruppspelet.
Också Slovakien medverkar vid EM i grupp med Italien, Tyskland och Tjeckien.
Yle visar Finlands matcher vid EM-slutspelet i Polen. Matcherna refereras på svenska av Janne Karinkanta.
Finlands matcher i gruppspelet
- torsdag 24 augusti, Finland - Estland, kl 18.00 - 20.50 i TV2
- lördag 26 augusti, Finland - Polen, kl 21.20 - 00.00 i TV2
- måndag 28 augusti, Finland - Serbien, kl 18.20 - 21.00 i TV2
Yle visar också Finlands fortsatta matcher vid EM, beroende på hur laget placerar sig i gruppen. Semifinalerna och finalen visas oberoende.