Arrangörerna nöjda med Popkalaset i Borgå
Popkalaset lockade omkring 2800 personer till det gamla stationsområdet i Borgå. Arrangörerna ser gärna att festivalen återvänder till Östnyland.
– Vi har varit mycket nöjda. Flera av oss i arrangörsteamet har varit på hemmaplan så därför har det varit enkelt att ordna festivalen i Borgå, säger Tomas Järvinen, verksamhetsledare på Finlands Svenska Ungdomsförbund som är festivalens arrangör.
Järvinen uppskattar att festivalen tog in tillräckligt med intäkter för att täcka utgifterna och att det även kan finnas ett visst överskott.
Ölen tog slut
Under huvudartisten Per Gessles spelning tog ölen slut på festivalområdet. Järvinen säger att det beror på en feluppskattning.
– Vi hade förlitat oss på Hartwalls uppskattningar, som var för ungefär 4000 personer, men det måste ha räknats fel. Vi hade inga problem med besökare som var extra berusade så jag tror inte att det har druckits ovanligt mycket.
Han tror att det finns chanser att Popkalaset kan ordnas i Borgå igen i framtiden.
– Jag vill gärna jobba för det!