Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Problem med växlingarna – Finland sjua i korta stafetten

Från 2017
Ville Myllymäki och Samuli Samuelsson växlar, Lapinlahti 2016.
Bildtext Ville Myllymäki och Samuli Samuelsson fanns med i laget som slutade sjua.
Bild: SUL / Anssi Mäkinen

Finlands kvartett löpte på 40,37 i finalen på 4 x 100 meter och det räckte till en sjunde plats i Universiaden. I laget löpte Eetu Rantala, Oskari Mörö, Samuli Samuelsson och Ville Myllymäki.

Finland tog sig vidare från försöksheatet då laget löpte på 39,67 men i finalen blev tiden sämre. Laget hade problem med växlingarna och ankaret Ville Myllymäki förde laget i mål som sjua med tiden 40,37.

– Den första växlingen fungerade bra men de två övriga var inte lika bra. Den andra växlingen blev lite lång och i den tredje sprang de nästan på varandra, säger Finlands lagledare Petteri Jouste i ett pressmeddelande.

Guldet gick till Japan före USA och Taiwan.

Totalt tog de finländska friidrottarna tre medaljer i Universiaden. Dessutom blev det fem poängplaceringar.

Diskussion om artikeln