"Arkitekturen bidrog till att kriget i Syrien bröt ut" - syrisk arkitekt varnar för att upprepa misstaget
Arkitekturen bidrog till att inbördeskriget i Syrien bröt ut för över sex år sedan. Det hävdar den syriska arkitekten och författaren Marwa al-Sabouni.
Enligt al-Sabouni har moderna sätt att bygga delat upp det en gång så toleranta och multikulturella syriska samhället enligt klass, tro eller välstånd.
Det har förstört känslan av samhörighet och gett utrymme för hat.
Enligt al-Sabouni hänger Syriens framtid på hur man väljer att bygga upp de städer som på grund av kriget ligger i ruiner.
Fransmännen byggde om "omoderna" syriska städer
- Det hela började när fransmännen anlände till Syrien, säger Marwa al-Sabouni, som just nu är på besök i Finland.
Frankrike fick efter första världskriget mandat att förvalta Syrien och franskt styre upprättades år 1920.
Och fransmännen var mycket intresserade av och involverade i att bygga om de syriska städerna, som de ansåg att var omoderna.
- De gamla syriska städerna var byggda på ett mycket vackert och hållbart sätt och fungerade mycket bra, säger Marwa al-Sabouni.
-Kyrkor och moskéer låg sida vid sida, soukerna var sammanvävda, det fanns utrymme för människor att mötas på allmänna platser. Grönområden och så vidare.
Människor från olika religioner, bakgrunder och samhällsklass levde och jobbade tillsammans.
- De kände att de hörde hemma någonstans och kände samhörighet med varandra, säger al-Sabouni.
Men fransmännens moderniseringsiver ändrade på det.
De flyttade på monument, byggde fula betongblock till hus.
al-Sabouni kallar det en uppdelande urbanism där samhället delades in enligt religion, klass och välstånd.
40 procent av syrierna bodde i slumområden
Segregeringen i städerna fortsatte också efter att Syrien blev självständigt år 1946.
Stora slumområden med ändlösa rader av avskalade lådor till hus uppstod i städerna.
al-Sabouni säger att alla de band som höll samman en stad försvann.
- 40 procent av den syriska befolkningen levde i slumområden före kriget. Och korruptionen var utbredd och det inverkade också på hur byggbeslut fattades.
Enligt al-Sabouni vandaliserades de syriska städerna.
Och när människor inte längre kände sig hemma, inte längre kände samhörighet så bidrog det tillsammans med förtryck och religiösa motsättningar till att förstärka konflikten mellan stridande falanger, enligt al-Sabouni.
- Det är inte så svårt att förstöra någonting som man inte känner någon samhörighet med säger al-Sabouni.
Hon höjer ett varnande finger och säger att hon känner igen de tendenser till instabilitet som nu upplevs i etniska områden i till exempel brittiska städer eller i områden runt Paris och Bryssel.
Så var det också i Syrien före kriget.
Skrev bok under bombningarna
Marwa al-Sabouni är själv hemma från Homs där hon och hennes man hade en arkitektbyrå.
När kriget bröt ut bestämde de sig för att stanna i staden med sina två barn.
Under flera år kontrollerade rebeller Homs och regeringsstyrkor bombade staden sönder och samman.
Varför lämnade de inte staden?
- Varför skulle vi ha gjort det, säger al-Sabouni. De som lämnade staden har insett att de bara bytte ut en viss sorts problem mot en annan sorts problem. De flydde inte från ett farligt ställe till ett tryggt ställe.
-På grund av kriget har jag lärt mig hur viktigt mitt hem är, säger al-Sabouni.
- Krig är en livsomvälvande upplevelse. Men det kan också lära en positiva saker. Man väljer om man hittar någonting positivt i det eller inte.
al-Sabouni bestämde sig för att se det positiva. Och medan bomberna föll runt hennes hem satt hon och skrev en bok.
Ifjol publicerades Battle for Home: The Vision of a Young Architect in Syria.
I boken redogör hon för sin syn på hur arkitekturen bidrog till krigsutbrottet.
"Syrien måste lära sig av sina misstag"
Inbördeskriget i Syrien rasar fortfarande och många städer ligger i ruiner.
När kriget väl är över kommer återuppbyggnaden enligt Världsbanken att kosta uppskattningsvis 200 miljarder dollar och räcka upp till 20 år.
Exakt hur allt ska finansieras är oklart.
Men när det gäller återuppbyggnaden är det viktiga att Syrien lär sig av sina misstag, säger Marwa al-Sabouni.
- Vi måste skapa platser som gör att människor känner tillhörighet, som det brukade vara i de gamla städerna.
- Vi måste se till att det finns andhål i varje bostadsområde där människor kan mötas, leka och tillbringa fritiden. Arkitektur som är till för alla.
Det kommer ett vara en enorm utmaning för Syrien att resa sig ur spillrorna, säger al-Sabouni.
- Vi måste ta det lugnt, andas och fundera på vad vi har och vad vi vill göra så att vi börjar på rätt sätt och verkligen lär oss av våra misstag.
Se här foton hur det såg ut före kriget i Syrien och efter bombningarna