Hintz får beröm av tränaren: ”På en helt annan nivå”
Roope Hintz har imponerat på Dallas tränare Ken Hitchcock under försäsongen. Hintz gjorde Dallas enda mål i träningsmatchen mot Colorado och enligt tränaren var han lagets bästa spelare.
Roope Hintz är på jakt efter en plats i Dallas NHL-trupp till den kommande säsongen. Han fick en lysande start i klubben då han nätade i träningsmatchen mot Colorado.
Dallas tränare Ken Hitchcock var mycket nöjd med Hintz i den matchen och hoppas nu på att han ska fortsätta leverera.
– Han har tagit ytterligare ett steg. Det blir intressant att se honom i de kommande två till tre matcherna. Han är på en helt annan nivå nu. Han var vår bästa spelare i den matchen.
– Nu utmanar han verkligen om en plats, tidigare var man inte helt säker, säger Hitchcock på klubbens webbplats.
Hintz säger själv att han börjar anpassa sig till spelet i liten rink.
– Det känns bra nu och det blir bättre hela tiden. Här är det mycket skridskoåkning och man jagar långa puckar, säger han.