Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Saudiarabien tar steget framåt - häver körförbudet för kvinnor

Från 2017
Två kvinnor i Saudiarabien
Bildtext Kvinnor i Saudiarabien är fortfarande tvungna att bära långa kappor och behöver manliga vårdnadshavares tillstånd i många beslut.
Bild: Mostphotos

Ett av världens mest konservativa länder har hävt körförbudet för kvinnor. Enligt statliga medier beordrade landets kung Salman på tisdag att kvinnor ska ha rätt att köra.

Enligt kungens order måste ett ministerutskott bildas för att ge råd i frågan och verkställa beslutet.

Trots det här uppges det att tillståndet "måste följa nödvändiga Sharialagar" utan att ge fler detaljer.

Saudiarabien var tidigare det enda landet i världen där kvinnor inte hade rätt att skaffa körkort.

På senaste tiden har ambitiösa regeringsförslag siktat på att utöka kvinnors roll i samhället, särskilt på arbetsmarknaden.

Kvinnor i Saudiarabien är fortfarande tvungna att bära långa kappor och behöver manliga vårdnadshavares tillstånd i många beslut.

De senaste reformerna har retat upp flera religiösa ledare. Kungafamiljen är beroende av deras stöd.

Källa: Reuters

Diskussion om artikeln