USA skickar hem en stor del av de kubanska diplomaterna
USA planerar att skicka hem 60 procent av de kubanska diplomaterna i Washington. Åtgärden kommer efter att USA beslöt att dra ner antalet amerikanska diplomater i Kuba, på grund av mystiska hälsoproblem.
I fredags meddelade det amerikanska utrikesministeriet att man kallar hem ett trettiotal av totalt 60 amerikanska anställda vid USA:s ambassad i Havanna.
Anledningen är de hälsoproblem som drabbat amerikanska diplomater i Kuba och som USA misstänker att orsakats av någon form av mystiska attacker.
Över 20 diplomater och en del av deras familjemedlemmar har drabbats av symptom som permanent nedsatt hörsel, illamående, huvudvärk, sömn- och koncentrationssvårigheter.
USA utreder om de utsatts för någon form av överljudsattacker eller elektromagnetisk strålning.
Nyhetsbyråer citerar nu anonyma källor vid USA:s utrikesministerium som säger att ministeriet idag kommer att meddela om utvisning av kubansk personal vid Kubas ambassad i Washington.
Antalet ska ungefär motsvara antalet amerikanska diplomater som lämnar Kuba.
Kuba har förnekat all inblandning i de påstådda attackerna vid ambassaden i Havanna.
Källor: AP, Reuters