Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Brittiska brexitministern: Vi är redo ifall förhandlingarna med EU strandar

Från 2017
David Davis
Bildtext David Davis
Bild: AFP / Lehtikuva

Den brittiska brexitministern David Davis ser optimistiskt på brexitförhandlingarna men säger samtidigt att den brittiska regeringen är redo ifall parterna inte når ett resultat.

- Vi är förberedda på olika alternativ, konstaterade brexitministern Davis i sitt tal på de konservativas partikongress i Manchester i dag.

Brittiska företag är oroliga för att handelshinder och olika tariffer införs ifall EU och Storbritannien inte kan enas om ett skilsmässoavtal.

Davis bedyrade ändå inför partimedlemmarna att det sker framsteg i diskussionerna med EU, och tillbakavisade ryktena om att förhandlingarna är nära att stranda.

Handelsministern: Vi har en ljus framtid

Också hans kollega, den brittiska handelsministern Liam Fox målade upp en ljus framtid.

- Det är dags för lite optimism, sade Fox och fick rungande applåder av de konservativa partimedlemmarna.

Fox menar att pessimisterna har fel.

- Ekonomin mår bättre än vad många förutspådde och i framtiden får vi själva forma vår framtid, sade Fox och fick stående ovationer.

EU inte lika optimistiskt: Det går trögt

Samtidigt som Storbritanniens nyckelspelare i brexitförhandlingarna talade i Manchester konstaterar både EU-parlamentet och EU-kommissionen att förhandlingarna om det brittiska utträdet går trögt.

Inför EU- parlamentet i Strasbourg sade kommissionsordförande Jean-Claude Juncker att förhandlingarna går för långsamt.

Samtidigt sade EU:s chefsförhandlare Michel Barnier att parterna är långt ifrån varandra i fråga om brexitnotan.

- Det finns stora meningsskiljaktigheter vad gäller den ekonomiska frågan, sade Barnier.

Diskussion om artikeln