Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Niofaldige rallyvärldsmästaren Loeb återvänder till rallykrökarna?

Från 2017
Sebastien Loeb, 2010
Bildtext Snart kanske Loebs Citroen åter sladdar i rallykrökarna.
Bild: EPA

Sebastian Loeb, niofaldig rallyvärldsmästare, ser ut att vara på väg tillbaka till rallyruljangsen igen. Citroens stallchef Yves Matton öppnar upp möjligheten för fransmannen att delta i Monte Carlo-rallyt.

Nästa år kommer Loeb att tävla för Peugeot-Hansen i World Rallycross Championship. Fransmannen avser också delta i Dakarrallyt.

Det är dock inte omöjligt att han gör en comeback till VM-serien i rally, åtminstone inte om man får tro Citroenchefen Yves Matton:

– Monte kunde vara toppen, säger Matton enligt Autosport.com.

– Det är det enda rallyt där du kan göra bra resultat utan så många kilometrar. Det handlar mycket om känslan, valet av däck, väderförståelse – dessa saker gör skillnad i detta rally, förklarar Matton.

Loeb avrundar Dakar strax före Monte

Det enda som talar emot Loebs comeback är hans deltagande i Dakarrallyt, vilket gör att han kan vara tillbaka i Europa först dagen före Monte Carlo-rallyt.

– Vi måste se hur Sebastien mår fysiskt efter att ha kört så många kilometrar på Dakar, medger Matton.

Matton vill ändå intre stänga dörren för Loeb:

– Om han vill tillbaka till Citroen är det av stort intresse och en stor återkomst för Citroen. Vi får se, om han är på rätt nivå för att beträda prispallen, avslutar Matton.

Diskussion om artikeln