Unikt samarbete mellan ryska Bolsjoj och amerikanska Metropolitan
Två av världens ledande operahus Bolsjoj och Metropolitan har meddelat att de inleder samarbete om operaproduktioner för första gången någonsin.
Operahusen ska sätta upp gemensamma produktioner av Giuseppe Verdis Aida, Richard Strauss Salome och Richard Wagners Lohengrin åren 2019-2022.
Den första uppsättningen har världspremiär på Metropolitan Opera i New York, medan de två andra operorna har premiär på Bolsjojteatern i Moskva.
Den ryskfödda sopranen Anna Netrebko kommer att ha en ledande roll i alla tre uppsättningar.
Förnekar stormaktspolitik
Bolsjojteaterns chef Vladimir Urin uppger att president Vladimir Putin godkänt arrangemanget.
Beskedet om kulturellt samarbete kommer samtidigt som relationerna mellan Ryssland och USA blivit de sämsta sedan kalla kriget.
Under det kalla kriget var det vanligt att kulturutbyte användes i diplomatin mellan USA och Sovjetunionen.
Bolsjoj och Metropolitan framhåller ändå att det nu aktuella samarbetet inte har något att göra med politik.
Bolsjojbaletten har uppträtt i USA flera gånger sedan 1959, men Metropolitan Opera har aldrig uppträtt i Ryssland.