I jakten på århundradets finlandssvensk - så här togs de 22 namnen fram!
Tjugotvå framstående personer som varit verksamma under vår hundraåriga självständighet är nominerade till den ärorika titeln århundradets finlandssvensk. Vinnaren röstas fram av allmänheten och koras på Svenska dagens huvudfest på Svenska Teatern i Helsingfors den sjätte november.
Juryn som har valt ut kandidaterna består av historikern Henrik Meinander, Åbo Akademis informatör Mia Henriksson, Jens Berg på Hufvudstadsbladet och Vasabladets Viveca Dahl.
Hufvudstadsbladets Jens Berg är nöjd med listan, men medger att uppgiften var svår.
– Det handlar om hur man ser på saken – söker vi den person som har kämpat mest för vår självständighet? Eller den som gjort den största insatsen för vårt språk? Eller en som gjort Finland känt internationellt?
Juryn ville ha en lista med så jämn könsfördelning som möjligt och strävade efter regional spridning. Det finns inte så många unga personer med, men det beror på att en människas gärning inte kan bedömas i väldigt unga år, säger Jens Berg.
– Jag har faktiskt en personlig favorit på listan. Det är Tove Jansson, som förutom att hon betytt så mycket för språket och kulturen i Svenskfinland även har lyckats internationellt.
Efter många långa diskussioner kunde juryn enas om följande lista:
Nominerade till århundradets finlandssvensk
Amos Anderson
Anni Blomqvist
Bo Carpelan
KA Fagerholm
Monika Fagerholm
Hilma Granqvist
Carl-Olaf Homén
Tove Jansson
Harry Järv
Åke Lindman
Gustaf Mannerheim
Helene Schjerfbeck
Jean Sibelius
Edith Södergran
Alma Söderhjelm
Märta Tikkanen
Linus Torvalds
Meta Torvalds
Clas Thunberg
John Vikström
Kjell Westö
Georg Henrik von Wright
Svenska dagens huvudfest ordnas på Svenska Teatern
Omröstningen är en del av Finlands hundraårsfirande, och vinnaren kommer att offentliggöras på Svenska dagens huvudfest den sjätte november. Huvudarrangör för festen är Svenska Finlands Folkting. Vad är då syftet med tävlingen?
– Vi vill lyfta fram det svenskspråkiga i vårt 100-åriga Finland och skapa diskussion om vem som gjort det mesta och bästa på svenska i Finland. Någon lätt uppgift är det inte för den som röstar, listan visar vilken bredd det finns av verksamhet på svenska, säger Stina Heikkilä, informatör på Folktinget.
Det blir en glittrig gala med mingel, festtal och kända artister på scen. Festen sänds direkt i Yle Fem, den sjätte november med början kl 20.
Rösta fram århundradets finlandssvensk!
Vem är den främsta finlandssvensken?