Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Uppgifter: Grönholm grundar eget stall i VM-serien i rallycross

Från 2017
Uppdaterad 17.10.2017 15:06.
Joni Wimans bil flyger i luften i ett rallycrosslopp.
Bildtext Marcus Grönholm planerar att grunda ett stall i rallycross.
Bild: Red Bull

Enligt en tysk motorsporttidning planerar den förre rallykusken Marcus Grönholm att grunda ett eget stall i VM-serien i rallycross.

Enligt tysk press strävar den tvåfaldige rallyvärldsmästaren Marcus Grönholm att sätta upp ett nytt stall kring sin son Niclas Grönholm.

Stallets bil skulle komma från Hyundai, som har tävlat med framgång i VM-serien. Enligt tidningen har Grönholm och Hyundai närmat sig varandra efter att Grönholms adept Jari Huttunen togs med i Hyundais utvecklingsprogram.

Huttunen ska nästa säsong köra i Rally-VM-seriens WRC2-klass med en Hyundai.

Den förre rallymästaren Petter Solberg har gjort ett liknande drag i VM-serien i rallycross. Norrmannens team vann stallmästerskapet och stallets svenske stjärna Johan Kristoffersson har krönts till världsmästare i år.

(Källa: Rallit.fi)

Diskussion om artikeln