Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Succélaget hyllas efter nya bragden: ”Starkaste som svenskt lag gjort i historien”

Från 2017
Östersund jublar.
Bildtext Östersund är på väg mot en stor sensation.
Bild: EPA

Östersund stormar mot slutspel i Europa League efter skrällen mot Athletic Bilbao. Efter sju poäng på tre matcher är läget utmärkt.

Efter ett par bragder på vägen till gruppspelet i Europa League har Östersund fortsatt att imponera under klubbens första äventyr i Europa.

Efter segrar mot Zorja Luhansk och Hertha Berlin samt kryss hemma mot Athletic Bilbao är det upplagt för en stor sensation. Östersund har ett jätteläge att ta sig till slutspel och har bland annat kvar en match till på konstgräset i Jämtland senare i höst mot Zorja Luhansk.

Mot Bilbao dominerade Östersund fullständigt, men tvingades nöja sig med 2–2 efter en sen kvittering.

– Vi var inte med i matchen under 75 minuter. Östersund är bättre än sitt rykte, de är ett jättebra lag, säger Bilbaotränaren José Angel Ziganda enligt Sportbladet.

"Man vill ju spy"

Efteråt var känslorna tudelade i Östersund. Man tappade poäng, men gjorde samtidigt en storstilad insats.

– Man vill ju spy över att vi bara får oavgjort. Nu måste vi ha revansch borta mot Bilbao. För det är ju för surt nu, säger klubbens ordförande Daniel Kindberg enligt Sportbladet och fortsätter:

– Det här var den starkaste insatsen som ett svenskt lag gjort mot sånt här motstånd kanske i hela historien.

I Fotbollseuropa har man under hösten noterat Östersunds framfart. Den lilla svenska klubben från Norrland jobbar på ett annat sätt än de flesta och har fått erkännande. Nu får man också beröm för spelet på planen.

Enligt de två stora spanska sporttidningarna AS och Marca visade laget klass – och man ska vara besviket över en poäng mot Athletic Bilbao.

"Östersund var oerhört överlägset”, skriver AS.

Resultat, Europa League:

Grupp A:
Astana–Maccabi Tel Aviv 4–0 (2–0)
Villarreal–Slavia Prag 2–2 (2–2)

Grupp B:
Dynamo Kiev–Young Boys 2–2 (1–2)
Skenderbeu–Partizan Belgrad 0–0

Grupp C:
Braga–Ludogorets 0–2 (0–1)
Hoffenheim–Basaksehir 3–1 (0–0)

Grupp D:
Austria Wien–Rijeka 1–3 (0–2)
AC Milan–AEK Aten 0–0

Grupp E:

Atalanta–Apollon 3–1 (1–0)
Everton–Lyon 1–2 (0–1)

Grupp F:
Sheriff Tiraspol–Lokomotiv Moskva 1–1 (1–1)
Zlin–FC Köpenhamn 1–1 (1–1)

Grupp G:
Hapoel Be'er-Sheva–Steaua Bukarest 1–2 (0–0)
Lugano–Viktoria Plzen 3–2 (0–0)

Grupp H:
Bate Borisov–Köln 1–0 (0–0)
Crvena Zvezda–Arsenal 0–1 (0–0)

Grupp I:
Konyaspor–Salzburg 0–2 (0–1)
Marseille–Vitoria Guimaraes 2–1 (1–1)

Grupp J:
Östersund–Athletic Bilbao 2–2 (0–1)
Zorja Luhansk–Hertha Berlin2–1 (1–0)

Grupp K:
Nice–Lazio 1–3 (1–1)
Zulte Waregem–Vitesse 1–1 (1–1)

Grupp L:
Vardar–Real Sociedad 0–6 (0–3)
Zenit S:t Petersburg–Rosenborg 3–1 (1–0)

Diskussion om artikeln