Terese Norrviks helomvändning i livet
När man kommer in i Terese Norrviks tygaffär, i Degerby, Ingå, är det tyst. Här skall man höra sina egna tankar och kunna hämta nya krafter om man har en dålig dag, säger hon.
Här skall man bli inspirerad till att skapa.
Tygaffären har blivit en samlingsplats i byn. Här samlas barn och pysslar under ledning av Tereses son. Terese får ta del av många kunders livsberättelser.
Förbönslappar på butiksdisken
Terese är aktiv i Ingå församling.
- Förbönen är en viktig del av gudstjänsten. Vi vill lyfta fram den på ett speciellt sätt. Jag har en korg med förbönslappar på butiksdisken som kunderna kan fylla i. Eller be mig fylla i.
Den som vill får den uppläst i Degerby kyrka en gång i månaden.
Pionjär på Nokia
I Tereses tidigare liv var hon systemplanerare på Nokia.
– På 90 talet var vi pionjärer. Vi skrev våra egna manualer och var med om att bygga Nokias interna datasystem.
Det var tufft att jobba i den mansdominerade världen. Terese beskriver det som att bli kastad ut i havet för att se om man orkade simma iland.
Vägskäl
Reumatism och svåra kvinnosjukdomar fick Terese att stanna upp. Efter en alterneringsledighet bestämde hon sig för att börja med någonting nytt.
Handarbete har alltid varit en viktig del av Tereses liv. När affären där hon köpte sina tyger skulle sluta köpte hon hela lagret och öppnade en egen affär mitt i Degerby.
Året var 2008 och tiderna blev svåra för egenföretagare. Terese kunde undvika konkurs men familjen måste länge nöja sig med det allra nödvändigaste.
- Året 2014 blev jag gråhårig. Jag blev tvungen att avskeda min enda anställda.
Predikoanalytiker sedan barnsben
När Terese var barn lyssnade hon alltid på söndagens radiogudstjänst tillsammans med morföräldrarna.
– Efteråt skulle jag svara på frågan ”vad sa prästen?”. Jag fick säga vad jag hört och förstått och morföräldrarna lyssnade. Det har säkert gjort att jag älskar predikningar.
Dags med nytt hopp i det okända.
Terese har fått kallelsen att studera teologi. Det gör hon i Åbo vid sidan av affärsverksamheten.
– Jag ber ofta om vägledning. Gud ger mig tecken och jag känner en stor värme i kroppen . Då vet jag vilken som är den rätta vägen. Jag vill tjäna församlingen, säger Terese.
