Hans förmåga hade förtjänat en bättre karriär – under två magiska år var Jari Litmanen kung av Europa
Hans storhet i fotbollssammanhang går inte att ta miste på. Jari Litmanen är Finlands genom tiderna mest framgångsrika fotbollsspelare. Under en period i medlet av 1990-talet hade han Europa vid sina fötter.
(Den här artikeln är publicerad i november 2017 och lyfts nu upp på grund av Jari Litmanens 50-årsdag den 20 februari)
Läs först igenom faktarutan nedan.
Fakta: Jari Litmanen
Jari Olavi Litmanen, född den 20 februari 1971
Finsk mästare med HJK 2011
Finsk cupmästare med MyPa 1992 och HJK 2011
Holländsk mästare med Ajax 1994, 1995, 1996, 1998 och 2004
Holländsk cupmästare med Ajax 1993, 1998, 1999
Holländsk supercupmästare med Ajax 1993, 1994, 1995
FA-cupvinnare med Liverpool 2001
Ligacupvinnare med Liverpool 2001
Charity Shield-vinnare med Liverpool 2001
Champions League-vinnare med Ajax 1995
Uefacupvinnare med Liverpool 2001
Vinnare i Europeiska supercupen med Ajax 1995 och Liverpool 2001
Interkontinentalcupvinnare med Ajax 1995
Årets idrottare i Finland 1995
Årets fotbollsspelare i Finland 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000
Årets ligaspelare i Finland 1990
Captain's Ball 2002
Årets spelare i Holland 1993
Skyttekung i Eredivisie 1993-1994
Skyttekung i Champions League 1995-1996
137 A-landskamper för Finland
32 A-landslagsmål för Finland
27 U-landskamper för Finland
6 U-landslagsmål för Finland
Klubbar representerade under karriären
1987-1990 Reipas, Lahtis
1991 HJK, Helsingfors
1992 MyPa, Anjalankoski
1992-1999 Ajax, Amsterdam
1999-2000 FC Barcelona
2001-2002 Liverpool FC
2002-2004 Ajax, Amsterdam
2004 FC Lahti
2004-2005 Hansa Rostock
2005-2007 Malmö FF
2008-2010 FC Lahti
2011 HJK, Helsingfors
(Källa: Boken Litmanen 10 @Tammi 2015)
Klar?
Läs då igenom den igen, och låt det sjunka in.
En otroligt imponerande idrottskarriär sammanfattad i några franska streck gör inte legendaren Jari Litmanen rättvisa.
Den smärtsamma lobben
Min egen, ytterst personliga första upplevelse av Jari Olavi Litmanen kom i cupfinalen 1992.
Jag hade som hoppfull fotbollsjunior rest ner med buss till Helsingfors för att följa med cupfinalen mellan Jakobstadslaget FF Jaro och Litmanens MyPa.
FF Jaro jagar en kvittering i slutet av matchen i 0–1-underläge och MyPa sätter igång en kontring efter en Jarohörna.
Jukka Turunen slår en fantastisk djupledspassning som Litmanen tar med sig i steget.
Han avancerar mot mål, lyfter blicken för en kort sekund och lättar sen med elegans och kyla in bollen över målvakten Timo Aaltonen som befann sig i totalt ingenmansland.

Målet kom i den 89:e minuten och jag minns att jag grät.
Det var det smärtsamma slutet på en cupdröm för en 13-årig Jakobstadspojke.
Men det visade sig vara startskottet på något oerhört vackert för en 21-årig Lahtisbo.
– Sommarens och fram till dess hela karriärens höjdpunkt var MyPas cupfinalseger i juli, som bevittnades av Ajax talangscout Ton Pronk. Efter det fick jag en inbjudan att åka på träningsläger med klubben följande vecka, berättar Litmanen i sin biografi Litmanen 10.
Knappt tre år senare på en annan final i Wien
När Jari Litmanen den 24 maj 1995 stod redo i spelartunneln för att marschera in på Ernst-Happel Stadion i Wien, hade han vandrat en lång väg för att nå sitt mål.
Litmanens resa hade gått via Reipas, HJK och MyPa in i hjärtat av den europeiska spelutvecklingens högborg, Ajax i Amsterdam.
Säsongen 1993-1994 hade han ärvt Dennis Bergkamps plats i Ajax offensiv och vann skytteligan med häpnadsväckande 26 fullträffar på de 30 matcher han spelade under mästerskapsåret.
Han skulle aldrig igen göra så många mål eller spela så många seriematcher under en enskild säsong.
Filmen nedan är gjord under sommaren 1992, just när Finland blivit Holland för Jari Litmanen. Redaktör är Antero Mertaranta.

Att vinna Eredivisie-titeln våren 1994 gav också Ajax tillträde till Champions League för första gången.
Ajax hade fina anor från Europacupen, men gjorde säsongen 1994-1995 sitt första framträdande i den omstöpta turneringen.
Det gav den unga Ajaxtruppen med talangen Jari Litmanen i spetsen en chans att mäta sig med kontinentala storheter som Bayern München, Barcelona och Milan.
”Milan och Barcelona representerade en avlägsen dröm för holländarna, och nu skulle vi spela mot de lagen i Champions League. Vi hade naturligtvis en stark drivkraft att lyckas, men vi hade inga höga förväntningar.
Att vinna Champions League var en avlägsen dröm, en dröm som främst var reserverad för just lag som Milan och Barcelona.”
-Jari Litmanen (i Litmanen 10)
När Ajax och AC Milan tillsammans marscherade ut på plan på Ernst-Happel Stadion var det redan lagens tredje möte inom ramen för Champions League-säsongen 1994-1995.
Den 14 september 1994 vann Ajax på hemmaplan med 2–0 efter mål av Ronald de Boer och Jari Litmanen, som också lyckades med målskyttet den 23 november när Ajax vann i Trieste med 2–0.
Ajax och AC Milan gick vidare från gruppspelet som etta respektive tvåa.
Ajax väg till finalen gick genom att slå Hajduk Split i kvartsfinal med 3–0 sammanlagt och Bayern München i semifinal med 5–2.
AC Milan slog först ut Benfica med 2–0 och höll nollan också i två möten mot Paris Saint-Germain.
Hösnuvig Litmanen utbytt
Knappt 50 000 åskådare hade packat in sig på den österrikiska nationalarenan när de regerande mästarna AC Milan gjorde sig redo för sin tredje raka final.
Uppladdningen inför finalen var ingalunda optimal.
Litmanen hade drabbats av hösnuva och veckan innan finalen hade präglats av snuva, halsont, feber och undermålig sömn.
Ajax startelva i finalen:
Edwin van der Sar (uppe t.v.), Clarence Seedorf, Frank Rijkaard, Finidi George, Frank de Boer, Danny Blind.
Jari Litmanen, Michael Reiziger, Edgar Davids, Marc Overmars, Ronald de Boer.
Litmanen var inte i form på finaldagen och fick följa med avgörandet från sidan.
Han hade blivit utbytt i den 70:e minuten och såg från avbytarbänken då inhopparen Patrick Kluivert gjorde segermålet med en tåspets i den 85:e minuten.
– Trots att jag följde med avgörandet från bänken var jag otroligt glad efteråt. Vi vann, och då kvittar det fullständigt vem som gjort segermålet, konstaterar Litmanen.
Nedstämd finalmålskytt
Följande år tog sig Ajax och Jari Litmanen igen till final, men den gången föll laget på straffar och Juventus korades till mästare.
– Folk har frågat mig efteråt om finalen 1995 var en personlig besvikelse för mig. Jag har alltid svarat att finalen 1996 var en betydligt större besvikelse. Den gången lyckades jag med målskyttet både under ordinarie speltid och i straffsparkstävlingen, men vi förlorade ändå.
Säsongerna 1994-1995 och 1995-1996 var kulminationspunkten för Amsterdamklubben Ajax dominans i Europa.
Stjärnspelare efter stjärnspelare flyttade på sig och även Jari Litmanen kom så småningom att lämna klubben för spel i FC Barcelona.
Kung inte bara i Finland
Litmanen hade säsongen 1993-1994 vunnit den holländska skytteligan med 26 fullträffar och tog med sig den målformen ut i Europa.
Under mästerskapssäsongen 1994-1995 gjorde han sex mål och ökade på till nio 1995-1996, med vilket han vann turneringens skytteliga.
Totalt gjorde Jari Litmanen 23 mål på 57 matcher i Champions League för Ajax och Liverpool.
Hans förmåga hade förtjänat en bättre karriär
I eftermälet av det magiska året 1995 valdes Litmanen till årets idrottare i Finland med knapp marginal före gångaren Valentin Kononen och simmaren Jani Sievinen. Finlands gyllene ishockeylejon från Globen lämnades utanför prispallen på en fjärde plats.
I valet till årets fotbollsspelare i Europa fick Litmanen infinna sig i att bli lämnad på tredje plats med sina 67 röster. Jürgen Klinsmann hade gjort 21 mål för Tottenham i Premier League och knep andra platsen bakom liberianske George Weah.
Inför omröstningen 1995 hade man ändrat på reglerna så att också spelare från utanför Europas gränser kunde få röster i kampen om Ballon d’Or.
Efter åren i Ajax fortsatte Litmanens karriär utan att resultatmässigt nå upp till de höjder han nådde med Ajax.
Via Barcelona, Liverpool, Malmö, Hansa Rostock, Fulham och FC Lahti kom han att landa i HJK, där han vann sina två sista pokaler, ett cupguld och ett ligaguld 2011.
I en åtta år gammal kolumn i det engelska fotbollsmagasinet FourFourTwo sammanfattade skribenten Paul Simpson Jari Litmanens brokiga och skadeförföljda karriär på ett briljant sätt.
– Genom alla motgångar har Litmanen verkat orubblig och inte ångrat något. Hans förmåga hade förtjänat en bättre karriär, skrev Simpson 2009.
Men just där, under åren 1994-1996 var Jari Litmanen däremot inte bara den "Kuningas" (sv. Kungen) som han blivit känd som i Finland.
Då regerade han Europa.
I en omröstning bland besökarna på den holländska webbtidningen Voetbal International valdes Litmanen med 37 procent av rösterna till alla tiders utlänning på de holländska spelplanerna.
På vår lista är han sexa.
Jari Litmanens karriär vid sin kulmen i Champions League åren 1994-1996 landar på plats 6 i Yle Sportens ranking över Finlands hundra största idrottsögonblick. Se hela listan här!
Ranking: Finlands 100 största idrottsögonblick genom tiderna
Guld och bejublade segrar, svidande förluster och skandaler.