Mikael Forssell – för evigt en hjälte i Borussia Mönchengladbach
I Finland räknas Mikael Forssell som en av de rätt så stora när man talar om fotboll. Men en ikon är han knappast.
Det är han däremot i tyska storklubben Borussia Mönchengladbach. Och det är anmärkningsvärt. Han spelade nämligen blott 16 matcher för de grön-vit-svarta.
På dryga 4 månader (106 dagar för att vara exakt) klarade han av att bli just det: en legendar. Räddaren i nöden. Mikael, der Finne.
(Smeknamnet i Mönchengladbach fick han förresten efter den finska författaren Mika Waltaris bok Mikael Ludenfot som är väldigt populär i Tyskland och på tyska bär titeln Michael der Finne.)
Om man skulle göra en lista över spelare som har gjort störst intryck på kortast tid i Mönchengladbach så skulle Mikael Forssell vara överlägsen etta.
Det skulle finnas gott om andra hjältar från Norden på en dylik lista. Under årens lopp har det funnits många nordiska spelare i Borussia Mönchengladbach. Så här kunde den se ut:
Spelare | Tid i Borussia | Matcher (mål) | Matcher (mål) i landslaget |
1. Mikael Forssell | 4 månader (2003) | 16 (7) | 87 (29) för Finland |
2. Jannik Vestergaard | 1,5 år (2016-idag) | 47 (7) | 15 (1) för Danmark |
3. Andreas Christensen | 2 år (2015-2017) | 62 (5) | 14 (0) för Danmark |
4. Ulrik Le Fevre | 3 år (1969-1972) | 90 (21) | 37 (7) för Danmark |
5. Henning Jensen | 4 år (1972-1976) | 125 (44) | 21 (9) för Danmark |
6. Jörgen Pettersson | 4 år (1995-1999) | 114 (32) | 27 (8) för Sverige |
7. Håvard Nordtveit | 5 år (2011-2016) | 178 (10) | 38 (2) för Norge |
8. Patrik Andersson | 6 år (1993-1999) | 154 (10) | 96 (3) för Sverige |
9. Martin Dahlin | 6 år (1991-1997) | 127 (60) | 60 (29) för Sverige |
10. Oscar Wendt | 6,5 år (2011-idag) | 150 (12) | 28 (0) för Sverige |
11. Allan Simonsen | 7 år (1972-1979) | 178 (76) | 55 (20) för Danmark |
12. Kai Erik Herlovsen | 7 år (1982-1989) | 118 (3) | 34 (0) för Norge |
13. Peter Nielsen | 10 år (1992-1996, 1999-2002) | 189 (8) | 10 (1) för Danmark |
Alla dessa nordiska spelare på listan kommer man väl ihåg i Borussia och de har fått legendstatus i Bundesligaklubben, men Mikael Forssell toppar alltså listan i överlägsen stil.
Men vad hände egentligen på de där fyra månaderna, våren 2003? Vi vrider klockan tillbaka till slutet av 90-talet. Den fornstora klubben hotas för andra gången av en nedflyttning till 2. Bundesliga.
Det var bättre tider förr
Laget hade varit en av de stora på 70-talet, inte bara i Tyskland utan i hela Europa, med fem tyska mästerskap och två Europacupsegrar i bagaget.
Jupp Heynckes, Günther Netzer, Berti Vogts, Rainer Bonhof, Uli Stielike, Lothar Matthäus, Stefan Effenberg - alla har de blivit stora i Borussia Mönchengladbach. Men storhetstiden var i slutet på 90-talet ett minne blott.
1999 föll Mönchengladbach för första gången ur Bundesligan efter att klubben hade stigit dit år 1969, tillsammans med Bayern München, den eviga rivalen som numera spelar i en helt annan liga, bildligt talad.
Efter ett par säsonger i andra ligan steg Borussia igen sommaren 2001. Den första säsongen efter uppflyttningen klarade man med nöd och näppe, men en säsong senare spelade man igen mot nedflyttningen.
En märklig transfer
När vinterns transferfönster öppnas parkerar man på plats nummer 15, just över nedflyttningsstrecket. Försvaret är egentligen riktigt bra med bara 19 insläppta mål på 17 matcher.
Framåt går det däremot trögare. Belgaren Joris van Hout eller slovaken Igor Demo har i och för sig ett hyfsat facit med 7 respektive 6 mål på 17 matcher men därefter ser det mörkt ut. Så man letar efter en förstärkning framåt.
När man sedan presenterade förstärkningen i januari 2003 tänkte de flesta Mönchengladbachfansen Vem i helvete..? Mikael Forssell? En 21-årig finländare?
Han skulle komma på lån från Chelsea men har på grund av en svår knäskada inte spelat på över tio månader.
Man var alltså minst sagt tveksamma gentemot nyförvärvet. Och visst var han också ganska blek i början. Forssell spelar sin första match den 3 februari. Man förlorar 0-2 borta mot Kaiserslautern.
Och så fortsätter det: förlust hemma mot Hertha Berlin (0-2) och förlust borta mot VfB Stuttgart med hela 0-4. Mönchengladbach befann sig numera på en nedflyttningsplats och bytte tränare från Hans Meyer till Ewald Lienen.
En vårsaga
Nästa match spelar man 2-2 mot Schalke. Mikael Forssell blir igen utan mål och blir i andra halvleken utbytt mot dansken Mårten Skoubo. Men i nästa match börjar det hända saker.
Borussia Mönchengladbach vinner hemma 1-0 över Borussia Dortmund som är andra i tabellen. Målskytt: Mikael, der Finne.
Och så fortsätter det. Mikael Forssell börjar spotta in mål. Ett mål mot Hamburg, ett mål mot Nürnberg, ett mål mot Bochum, ett mål och en assist mot Rostock och ett mål mot Hannover.
Varje gång när Mikael träffar målet får Mönchengladbach minst en poäng med sig. Han håller laget flytande men fortfarande är man nära strecket.
I säsongens sista match hemma mot Werder Bremen behöver man minst en poäng för att säkert klara av kontraktet.
Showdown mot Werder Bremen
Hela Mönchengladbach älskar nu den finska anfallaren. Man diskuterar om det skulle finnas en möjlighet att köpa loss honom från engelska Chelsea. Men först måste man spela ännu en match och få alltså minst oavgjort.
Mikael Forssells sista match talar man om ännu idag. Mönchengladbachs legendariska häxkittel, stadion Am Bökelberg (som revs ett par år senare), är slutsåld. 34.500 åskådare håller tummarna.
I första halvleken står matchen och väger. I slutet av halvleken är Mikael Forssell för snabb för Bremenspelaren Verlaat som river honom bakifrån.
Verlaat får ett rött kort eftersom Forssell annars skulle ha varit ensam igenom.
Efter pausen fortsätter Forssell att storspela. Han framspelar Peer Kluge som skjuter 1-0 (61:a minuten). Tio Bremenspelare klarar inte av att stå emot Borussia längre.
Det blir både 2-0 (73) och 3-0 (76) genom dansken Mårten Skoubo.
Men för slutpunkten står Mikael, der Finne. Vem annars? På stopptid, i matchens allra sista minut, skjuter han 4-1-målet.
Och Bökelberg exploderar.
Mikael, stanna hos oss
Forssell skjuter sitt sista mål för Mönchengladbach framför Nordkurve, fanläktaren. Redan tidigare såg man där en banderoll med uppmaningen Mikael, bleib hier (Mikael, stanna hos oss).
Direkt efter det fjärde målet blåser domaren av matchen. På Nordkurve ser man en koreografi som visar en stor finsk flagga.
Och så ser man ännu en banderoll. På finska. Det finns bara en i hela stadion som kan läsa och förstå det som står skrivet på den: Me lahjoitamme sinulle kodin (Vi skänker dig ett hem).
Me lahjoitamme sinulle kodin
Banderoll på Bökelbergstadions läktare efter Forssells sista match för Borussia
Alla hyllar den smala finländaren. Man ropar hans namn. Hans anfallskollega Igor Demo bär honom på axlarna runt Bökelbergstadion.
I tevens sportnyheter en timme senare visar man hans sista mål och målfirandet efteråt. Er war der Schlüssel zum Mönchengladbacher Klassenerhalt (Han var nyckeln till att Mönchengladbach hölls kvar i ligan), säger redaktören.
Femton år senare
Jag har stämt träff med Mikael Forssell för att diskutera Mönchengladbachtiden med honom.
Hur var det egentligen på sommaren 2003, frågar jag honom? Fanns det överhuvudtaget en chans att du skulle ha kunnat stanna kvar i Borussia?
– Nja, egentligen inte, säger han. Chelsea hade ju också noterat att jag hade gjort bra ifrån mig.
– Och även om det skulle ha funnits en chans skulle Mönchengladbach knappast ha haft råd med mig. Samma sommar kom tyska Bayer Leverkusen med ett jättebud för mig. Men också de fick kalla handen.
Hur skulle du själv ranka din tid i Borussia Mönchengladbach?
– Topp-3, skulle jag säga.
Men sedan ångrar han sig.
– Nej, topp-2, är det nog. Efter min tid i Birmingham. Det var hos Borussia jag lärde mig att komma tillbaka efter en skada. Det har jag haft stor nytta av efteråt.
Hur var feelisen i Mönchengladbach? Också när du jämför Borussia med Hannover 96 och VfL Bochum, de två andra föreningar i Tyskland som du spelade i senare?
– Otroligt bra. Hela staden andades Borussia. När det gick dåligt var fansen som bäst. Det var helt annorlunda i Hannover till exempel.
Din karriär som aktiv fotbollsspelare närmar sig slutet. Vad har du för planer? Du har studerat sports management och jobbar också för att få tränarlicensen.
– Helt klart är mitt mål att bli tränare. Det är det jag jobbar för.
Och så ber han mig att skicka med en hälsning till Borussia Mönchengladbach.
– Om Borussia vill ha mig så kommer jag genast. Det skulle vara otroligt roligt att ge tillbaka någonting av det jag upplevde där. Jag kanske kan hospitera där en vacker dag.
Borussia Mönchengladbach och Mikael Forssell våren 2003 var en perfekt win-win-situation. Borussia höll sig kvar i Bundesligan och Mikael Forssell blev en legendar på inte ens fyra månader.
Fortsättning kanske följer...