Pyttispojke bidrog till dialog mellan kommunen och mopedister - belönades med en inbjudan till slottsbalen

Vandalismen upphörde i Pyttis då de unga fick en egen mopedverkstad. De ungas språkrör, Julius Renlund, är nu inbjuden till att fira självständighetsdagen på presidentens slott.
Mopedrally, ofog och dumheter hörde länge till vardagen i Huutjärvi i Pyttis. Enligt invånarna var det svårt att sova om natten och en del av dem drog sig för att röra sig ute på byn.
Polisen och kommunens beslutsfattare fick höra många klagomål om de unga mopedisternas framfart.
Julius Renlund hade nyss fått sitt mopedkort och tog aktivt del i de samtal som fördes mellan mopedkillarna och Pyttis kommun för lite på ett år sedan.
- Jag bidrog rätt långt till att vi till sist fick en mopedverkstad och var sedan med och utvecklade verksamheten. Det är viktigt att man lyssnar på oss.
Mopedverkstaden har nu verkat sedan januari. De unga fick själva vara med och uppföra verkstaden.
Pyttis kommun och polisen kunde redan på våren berätta att invånarna i Huutjärvi inte längre klagade på mopedisterna.
- I och med mopedverkstaden har förhållningssättet till oss helt förändrats, säger Renlund. Vi har bland annat fått positiv respons på Pyttis Facebookgrupp.
Överraskning väntade i postlådan
För en månad sedan fick Julius Renlund ett brev på posten. Ett brev från presidentens kansli med en inbjudan till slottsbalen.
- Min första reaktion var nog att vad tusan är det här för ett vitt kuvert. Alla i familjen var väldigt överraskade.
Det var Me-säätiö som på hösten bad om förslag på unga som har ställt upp för andra unga och visat ett gott exempel. De kontaktade sedan presidentens kansli.

Pyttis kommun och Kyrkans motorverkstadsprojekt lyfte fram Renlund för att han har lyckats skapa en mopedverkstad som de unga i Pyttis gillar.
Julius Renlund tänker gå ensam på slottsbalen.
- Lite nervös är jag nog. Jag har inte tränat på hur man ska ta i hand och hälsa.

Energidrycker och snus gör att kommunen vill ta över
Det är föreningen Kasvajat ry som har hand om verksamheten i mopedverkstaden. Dagligen meckar tiotals unga i den med sina fordon.
Nu är kommunen dock missnöjd med hur verksamheten sköts. Det brister till exempel i övervakningen av ungdomarna.
Bland annat finns det misstankar om att ungdomar har snusat och druckit energidrycker i lokalerna. Energidrycker är förbjudna i de övriga ungdomslokalerna i kommunen.
Ett förslag är nu att kommunen tar över mopedverkstaden, men då måste man hitta en ny lokal för verksamheten.
Artikeln baserar sig på Yle Uutisets artiklar om mopedverkstaden i Pyttis.