Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Trump: Flynns agerande var lagligt

Från 2017
Uppdaterad 03.12.2017 10:55.
Donald Trump ser sur ut.
Bildtext President Donald Trump.
Bild: EPA-EFE/SHAWN THEW

Michael Flynns agerande var lagligt, säger USA:s president Donald Trump om sin före detta säkerhetsrådgivare som i fredags erkände att han ljugit om sina kontakter med Ryssland. Analytiker undrar om Trump samtidigt erkände ett brott - i misstag.

Flynn är en av tjänstemännen som åtalas för brott i utredningen om Trumpkampanjens kopplingar till Ryssland.

Han åtalas för att ha gett falskt vittnesmål till den federala polisen FBI om sina kontakter till Ryssland och har själv medgett att han ljugit.

Michael Flynn, Donald Trumps säkerhetsrådgivare har avgått februari 2017
Bildtext Michael Flynn.
Bild: EPA/JIM LO SCALZO

Enligt åtalet har Flynn ljugit då han sade att han inte hade diskuterat sanktioner mot Ryssland med den dåvarande ryska ambassadören i USA.

Sparkades för att han ljög – men agerade lagligt

Trump har nu twittrat att han var tvungen att avskeda Flynn just för att han ljugit - men att Flynns handlingar i själva verket var lagliga.

"Jag var tvungen att avskeda general Flynn eftersom han hade ljugit för vicepresidenten och för FBI. Han har erkänt sig skyldig till dessa handlingar. Det är skamligt eftersom hans handlingar under övergången var lagliga. Det fanns inget att dölja”, skrev Trump på Twitter.

Med ”övergången” menar Trump perioden efter att han blivit vald men innan han tillträdde som president.

Tidigare har Donald Trump sagt att ingen från hans presidentvalskampanj hade något att göra med Ryssland.

Trump gjorde sig skyldig till "obstruktion" av rättvisa?

En lång rad bedömare fäste genast uppmärksamhet vid Trumps formulering " ...eftersom han hade ljugit för vicepresidenten och för FBI" i tweeten om Flynn.

Det tolkades som att Trump redan i februari visste att Flynn hade ljugit för både vicepresidenten och för FBI.

Efter att Flynn sparkades från Trump-administrationen så försökte Trump få dåvarande FBI-chefen James Comey att lägga ner utredningen mot Flynn.

Om Trump då också visste att Flynn ljugit för FBI, så kan han ha gjort sig skyldig till "obstruktion" (hindrande) av rättvisa.

I USA är det brottsligt att ljuga för den federala polisen FBI.

Tweeten skrevs inte av Trump?

New York Times citerar nu källor i Vita huset som snabbt har försökt hantera krisen kring Trumps eventuella oavsiktliga erkännande.

Enligt de här källorna formulerades tweeten av Trumps personliga advokat John Dowd.

Dowd ska redan ha framfört sin ursäkt till Vita huset över den oförsiktiga formuleringen.

Enligt Vita huset skulle Trump bara hänvisa till avslöjandet dagen innan om att Flynn erkänt att han ljugit för FBI.

Flera avslöjanden att vänta

Michael Flynns erkännande är en del i den särskilde åklagaren Robert Muellers utredning om eventuell rysk inblandning i den amerikanska presidentvalskampanjen 2016.

Flynn, som har gått med på att samarbeta med utredarna, väntas också vittna om en mycket högt uppsatt Trumpmedarbetares kopplingar till Ryssland.

Flera amerikanska medier har rapporterat att det är fråga om Trumps svärson och rådgivare Jared Kushner.

Artikeln uppdaterades kl.10:50 med uppgifterna om att Trump kan ha erkänt "hindrande av rättvisa" i sin tweet.

Diskussion om artikeln