Familjens glädjebesked: Hundvalpen Lellu som försvann i Lovisa är hemma igen
Hunden Lellu hittades i Nordsjö i Helsingfors på måndag kväll. Essi Parviainen fick ett samtal av en kvinna som hade sett hunden vid stranden i sällskap av en man.
- Det känns fantastiskt. Tidigare kändes allt som en konstig mardröm, säger Essi Parviainen från Pyttis, som är ägare till hunden.
Fick ett samtal från en kvinna
Hon berättar att hon fick ett samtal av en kvinna i Nordsjö vid 19-tiden. Kvinnan hade varit på promenad med sin flicka vid strandområdet.
De hade mött hunden, som hade kommit fram och lekt med kvinnans dotter.
- Lellu var där i sällskap av en man, som bara hade fortsatt promenera. Hunden ville stanna kvar med barnet och leka.
"Helt klart har hon varit rädd"
Kvinnan hade försökt ropa till mannen för att kolla om det var hans hund. Han hade pratat i telefonen och bara fortsatt gå bort från platsen utan hunden, berättar Parviainen.
- Kanske blev han rädd för att åka fast, jag vet inte.
Parviainen åkte direkt till Nordsjö efter samtalet. Hunden är fysiskt i bra skick efter händelsen och verkar ha fått mat.
- Lite smutsig var hon, och halsbandet hade bytts ut till ett annat. Helt klart har hon varit rädd för hon tryckte sig i famnen.
"Pojken bara skrattade när vi kom hem"
Hunden har lekt glatt efter att den kom hem till familjen i Pyttis.
Vad sa barnen?
- Flickan har varit hos sin mommo och vet inte om saken ännu, men pojken bara skrattade när vi kom hem och somnade gott.
Trots incidenten tänker familjen inte låta sig skrämmas. De fortsätter ha hunden med sig i bilen vid behov.
- Jag bara måste våga ha den med mig. En hund kan också bli stulen vid ett inbrott. Ibland är det nödvändigt att ha hunden med sig i bilen, speciellt då man inte får ha hunden med sig överallt i Finland.
Julgubbens rykte i hemmet blir räddat den här gången.
- Nu måste jag nog rädda hans rykte, jo, och berätta att han pratade med tjuven, skrattar Parviainen.
Hon vill tacka alla som har engagerat sig i hundens öde.
Yle Östnyland försöker få en kommentar av polisen gällande om man har misstänkta i fallet.

Östnyland på 20 minuter
Artikeln uppdaterad 19.12.2017 kl. 7.53: Tillagt att Parviainen vill tacka alla som engagerade sig i hundens öde
Artikeln uppdaterad 19.12.2017 kl. 8.02 och 15.35: Tillagt orden "utan hunden" och "i bilen", som hade fallit bort i texten