Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

En buss i Moskva körde ner i gångtunnel - flera döda

Från 2017
Uppdaterad 25.12.2017 16:28.
Polisen övervakar gångtunneln medan räddningspersonal arbetar intill olycksbussen. Moskva 25.12.2017.
Bildtext Polisen övervakar gångtunneln medan räddningspersonal arbetar intill olycksbussen. Moskva 25.12.2017.
Bild: AFP / Lehtikuva

Minst fem människor omkom då en buss plötsligt körde ner i mynningen av en gångtunnel i västra Moskva. Det ska inte handla om en terrorattack.

Händelsen inträffade vid en av den ryska huvudstadens livligast trafikerade gator, intill metrostationen Slavjanskij Bulvar.

Videor som sprids i sociala medier visar hur bussen står stilla, innan den plötsligt kör upp på trottoaren och ner i gångtunneln.

Människor mejas ner utan att ha en chans att fly undan.

Bussföraren har gripits, men enligt polisen handlade det här inte om ett terrorattentat.

- En terrorattack är utesluten. Chauffören förlorade kontrollen över sitt fordon, säger poliskällor till nyhetsbyrån TASS.

Enligt TASS omkom alltså åtminstone fem människor och minst nio skadades.

En del nyhetsbyråer uppger att antalet skadade är 13.

Karva som visar var Slavyansky Bulvar stationär belägen.

Polisen utreder om olyckan orsakades av ett tekniskt fel, rapporterar nyhetsbyrån Interfax.

Videon som visar hur incidenten började ger ett intryck av att föraren avviker från sin tilltänkta riktning på ett märkligt sätt.

Måndagen är en vanlig vardag i Moskva, eftersom den ortodoxa julen firas den 7 januari.

Källor: Reuters, TASS, AFP

Diskussion om artikeln