Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Domstolsbeslut ökar trycket på president Jacob Zuma

Från 2017
Den sydafrikanska politikern Jacob Zuma
Bild: EPA

Författningsdomstolen i Sydafrika slår fast att parlamentet har misslyckats med att ställa Zuma till svars för att felaktigt ha använt statliga medel.

Domstolen kräver i domen att parlamentet skärper regelverket så att det blir möjligt att avsätta presidenten.

Beslutet väntas nu öka trycket på ANC-veteranen Zuma att avgå. Jacob Zuma är föremål för en rad korruptionsanklagelser och en växande skara kritiker kräver att han ska avgå före nästa presidentval år 2019.

Renoverade huset för 250 miljoner rand

Fallet handlar om en gammal skandal som gäller en lyxrenovering av Zumas privata bostad. Oppositionspartier har krävt att parlamentet ska utreda om Zumas användning av statliga pengar ska leda till riksrätt.

Parlamentet har tagit upp frågan, men domstolen anser att insatsen inte är tillräcklig och vill att parlamentet utarbetar regler, som gör det möjligt att avsätta presidenten.

Protester mot president Jacob Zuma.
Bildtext Massiva protester mot Zuma i augusti 2017.
Bild: NIC BOTHMA

Författningsdomstolen slog redan ifjol fast att presidenten måste återbetala en del av de nästan 250 miljoner rand som renoveringen kostade. Zuma har hittills betalat tillbaka drygt 7 miljoner rand.

Diskussion om artikeln