Nya Åland: Daniel Sjölund öppnar för "drömcomeback" i IFK Mariehamn
Säsongen 2018 kan bli Daniel Sjölunds sista i IFK Norrköping. Efter det är ”drömmen” att avsluta karriären hemma i Mariehamn, berättar Sjölund för Nya Åland.
Det var den svenska sajten Fotbollsdirekt som först gick ut med uppgifter om att ”Daja” Sjölund gjort sitt i IFK Norrköping efter den kommande Allsvenskasäsongen. Spelaren säger själv för Nya Åland att så är fallet.
– Man ska aldrig gå händelserna i förväg men det lutar mer och mer åt det, säger Sjölund till tidningen.
Nästa adress? Högst antagligen IFK Mariehamn.
– Genom alla år har jag haft regelbunden kontakt med IFK Mariehamn. Och det har alltid varit en dröm för mig att få avsluta min karriär där, säger Sjölund för Nya Åland.
Sjölund spelade för IFK Mariehamn fram till 1999, då han flyttade utomlands och till IF Brommapojkarna. Därefter har det blivit sejourer i West Ham, Liverpool, Djurgården och Åtvidaberg före flytten till IFK Norrköping.
Under åren i Allsvenskan har det blivit tre ligamästerskap (2003 och 2005 i Djurgården, 2015 i IFK Norrköping) samt två cupguld 2004-2005.
Mittfältaren har spelat 37 matcher och stått för två mål i herrlandslaget.