Janne Ahonen klart bästa blåvita backörn – Finlands lag sist i VM i skidflygning
Norge har vunnit lagtävlingsguld i skidflygnings-VM i tyska Oberstdorf. Finlands kvartett slutade åttonde och sist. Veteranen Janne Ahonen brädade sina yngre landslagskamrater.
Norges lag Robert Johansson, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang och Daniel Andre Tande samlade poängen 1662,2 och vann klart före Slovenien (1615,8). Bronset gick till Polen.
– Vi gick in i tävlingen som favoriter men det var min första lagtävling i VM så jag var lite nervös, sade Johansson i det internationella skidförbundets segerintervju.
– Allting gick ändå riktigt bra. Jag är nöjd med min egen prestation och det är en ära att vara en del av det här laget.
Stjernen stod för det längsta hoppet (231 m) i vinnarlaget. För Tande var VM-guldet helgens andra – han vann även den individuella tävlingen där avgörandet föll i går.
Ahonen vassast
Janne Ahonen var den enda finländaren som tog sig vidare till de avslutande omgångarna i den individuella tävlingen och var bästa blåvita hoppare även i kväll.
Ahonen, som kom in på 22:a plats individuellt, hoppade 190 och 189 meter i lagtävlingen och lämnade kollegerna Antti Aalto (177 och 184 m), Jarkko Määttä (172 och 174,5) och Eetu Nousiainen (177 och 180) långt bakom sig.
Finland slutade åttonde och sist i tävlingen, exakt 400 poäng bakom Norge. Backhoppningsvärldscupen fortsätter i Zakopane i Polen nästa helg.
Resultat:
1) Norge (Robert Johansson, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande) 1 662,2 poäng
2) Slovenien (Jernej Damjan, Anze Semenic, Domen Prevc, Peter Prevc) 1 615,8
3) Polen (Piotr Zyla, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch) 1 592,1
4) Tyskland 1 581,2
5) Österrike 1 488,8
6) Schweiz 1 350,6
7) Ryssland 1 283,2
8) Finland (Antti Aalto, Jarkko Määttä, Eetu Nousiainen, Janne Ahonen) 1 262,2