Gör krukväxter i miniatyr av målartejp och plantera dem i kaffe

Miniatyrhantverket fascinerar både liten och stor. Unna dig en stunds avkoppling och låt miniatyrvärlden förtrolla dig. Med den här tekniken kan du göra många olika slags grönväxter i miniatyr.
Det är bara att klippa till bladen i önskad form. Ormbunke, monstera, svärmorstunga och aloevera är lätta att tillverka. Eftersom bladen har den tunna metalltråden i mitten så kan du böja både stjälken och själva bladet så att de ser levande ut.
Du behöver:
målartejp
tunn ståltråd (gärna grön)
avbitartång
akrylfärger
små penslar
självtorkande lera
en fingerborg eller korkar från t.ex. tandkrämstuber
malet kaffe
lim
Så här gör du:
Klipp 3-4 cm långa bitar av metalltråden.
Klipp tejpbitar som är ca 2 x 3 cm stora.
Lägg en metalltrådsbit på en tejpbit och vik tejpen dubbel så att du har ungefär lika mycket tejp på båda sidor om metalltråden. Låt metalltrådens ena ända sticka ut en liten bit från tejpens kortsida.
Gör 10-15 likadana bladdelar. De får gärna variera något i storlek. Gör man några kortare blad också så ser växten mer verklig ut.
Klipp till önskad form.
Måla bladen med akrylfärg. Svärmorstungan som har gula kanter behöver målas i tre omgångar. Börja med en mellangrön färg mitt på bladet. Låt torka. Måla sedan gula kanter och låt torka. Måla till sist bladets mörkgröna tvärgående mönster och låt torka. Bladen ska målas på båda sidorna.
Tryck lite självtorkande lera i en liten kork eller fingerborg som får fungera som kruka.
Klipp eventuellt av lite extra längd på metalltråden, men spara så att bladen kan stickas ner i den självtorkande leran och stå stadigt.
Böj bladen så att de ser naturliga ut.
Låt leran torka i krukan.
Pensla lim på leran och mellan bladen och häll på malet kaffe som jord. Låt torka.
Vill du ha mera inspiration så kan du se ett litet reportage här från Dockhusmässan på Kädentaidot i Tammerfors 2017.
