Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Ungdomsverksamhet har minskat på ofoget i Sundom

Från 2018
Uppdaterad 29.01.2018 15:54.
Klätterställningen är vandaliserad vid Sundom skola i Vasa.
Bildtext Bland annat skolgården i Sundom utsattes för skadegörelse.
Bild: Niklas Falk

Ungdomar i Sundom i Vasa kommer att få samlas i uf-lokalen också i vår. Tre kvällar i veckan finns vuxna på plats i gården.

Verksamheten i uf-lokalen verkar ha lugnat ner springet på byn och ofoget som uppdagades i höstas.

- Jag tycker det har blivit lugnare och jag har inte hört om något ofog de senaste månaderna, säger ordförande Elisabeth Henriksson på Sundom UF.

Henriksson finns på plats i gården fredagkvällar. Vasa stad ordnar verksamhet i ungdomsgården onsdag- och torsdagkvällar.

Renoveringen stör inte

Det har varit osäkert om verksamheten kan fortsätta eftersom ungdomsgården ska renoveras. Men nu är det klart att ungdomarna ryms in eftersom renoveringen inte blir så omfattande.

- Jag fick precis veta att renoveringen inte blir av som tänkt. Så vi är beredda att fortsätta verksamheten, säger ungdomssekreterare Mervi Ahola på Vasa stad.

Under hösten var två ungdomsledare på plats i gården två kvällar i veckan. Verksamheten har ordnats som ett samarbete mellan 4H och staden. Hittills har 4H skött om lönen men nu ska staden börja betala den samt alla omkostnader för utrymmena.

- Ungdomarna har lagat mat och spelat spel. Mellan 20 och 40 ungdomar har deltagit per kväll, säger Ahola.

Ungdomarna har samlats på egen hand

Hon väntar nu på slutligt svar från Sundom UF om ungdomskvällarna kan fortsätta på vinden.

- Vi fortsätter med verksamheten så fort som möjligt.

I januari har ungdomarna samlats ett par gånger på egen hand, berättar Elisabeth Henriksson. Hon säger att renoveringen nu görs i etapper och den ska inte störa ungdomsverksamheten i någon högre grad.

Verksamheten för unga i Sundom kom igång efter att en del ofog och skadegörelse uppdagades i höstas.

Diskussion om artikeln