Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Fatbike är terrängcykelns vinterversion – tungt före och tung terräng i FM-tävlingarna för de tjocka cyklarna i Fiskars

Från 2018
Uppdaterad 04.02.2018 14:53.
Jasmin Kansikas cyklar upp för en backe.
Bildtext Jasmin Kanskikas var snabbaste dam på den längre tävlingssträckan.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Över hundra deltagare dök upp då de inofficiella FM-tävlingarna i fatbike ordnades på Trailcenters bana i Fiskars. Deltagarna berömde förhållandena men konstaterade också att föret var tungt.

Fatbike kallas på finska något som kunde översättas till tjock cykel. Och kännetecknande för dessa fatbikecyklar är just de breda, eller tjocka, däcken.

Däcken är bredare på fatbikes än på vanliga terrängcyklar.
Bildtext Fatbike har tjocka däck.
Bild: Bubi Asplund / Yle

De tjocka däcken gör att cyklarna ”plogar” fram till exempel i snö. Och snö fanns det tillräckligt av då de inofficiella FM-tävlingarna i fatbike ordnades på lördagen (3.2).

Utvecklades i Nordamerika

Miika Enroos från företaget Canyon som säljer fatbikes säger att fatbikecyklarna är utvecklade i Nordamerika där vinterförhållandena är ganska långt likadana som de i Finland.

- Den här idrottsgrenens pionjärer ville utveckla cyklar som var så lätta som möjligt att köra i snön. Den största och mest synliga skillnaden jämfört med vanliga terrängcyklar är förstås de breda däcken, säger han.

Jouni Laveri cyklar upp för en backe.
Bildtext Jouni Laveri klättrar upp för backen med sin fatbike.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Enroos säger att däcken är i stort sett dubbelt så breda som de är på en vanlig terrängcykel.

- De övriga skillnaderna jämfört med en vanlig terrängcykel beror till stor del på de krav som de breda däckena lägger på cykelns ram.

Cyklarna har kolfiberram

Enroos konstaterar att en fatbike i övrigt inte stort eller alls skiljer sig från en så kallad vanlig terrängcykel.

Terrängcyklarna har oftast en ram av kolfiber.

Bild av det främre kugghjulet på en fatbike.
Bildtext Numera har de flesta terrängcyklarna endast ett kugghjul framme.
Bild: Bubi Asplund / Yle

Enroos säger att de lättaste terrängcyklarna väger endast 13 kilo. För jämförelsens skulle kan man konstatera att en så kallad mommocykel väger omkring 18 kilo.

Viktigt för sporten att centret finns

Anders Pyy från Karis berömmer terrängcykelcentret och banan i Fiskars.

- Det är helt fantastiskt att det finns en sådan här bana här. Oerhört viktigt för den här sporten och för den här bygden.

Anders Pyy sitter på sin terrängcykel.
Bildtext Karisbon Anders Pyy öser lovord över terrrängcykelcentret i Fiskars,
Bild: Patric Westerlund / Yle

Han säger att han tränar i centret minst ett par gånger i veckan. Pyy tävlar oftare i mountainbike enduro än i fatbiketävlingar.

- I fatbike kör man från start till mål allt i ett. I enduro är det oftast sex specialsträckor som man kör så fort man kan och så kör man lugnt igen till följande etapp.

- Fatbiketävlingar kräver större uthållighet.

Tung terräng och tungt före

Pyy körde körde två varv eller 24 kilometer i tävlingen och skämtar att han skulle kunna köra ett varv till på den 12 kilometer långa banan.

- Nä, det skulle nog inte gå. Jag är väldigt slut, det är väldigt tung terräng och tungt före, säger han sedan.

Tomi Paavola cyklar i vinterräng upp för en backe.
Bildtext Tomi Paavola tar sig uppåt.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Han tycker terrängcykling är kul för att man får vara ute i den friska luften.

- Det går undan och det är ganska spännande. Det här är en härlig sport, säger Anders Pyy som inte vurpade en enda gång under tävlingen.

- Men det var nog nära ett par gånger, fortsätter han. Det gäller att hålla sig i spåret, det finns medtävlare på banan, det är rötter och stenar längs banan så det är väldigt utmanande.

Han har sysslat med terrängcykling i ungefär tre års tid. Tidigare körde han motocross men var tvungen att sluta med det.

- Jag var med om en ganska allvarlig olycka i motocross och mina vrister håller inte längre för motocross. Men det går utmärkt att syssla med mountainbike och fatbike.

Nylund vurpade några gånger

Tom Nylund från Helsingfors körde ett varv det vill säga tolv kilometer i tävlingen. Också han säger att föret var tungt.

- I början fanns var snön packad och man körde i en ränna, nästan som att åka bobsleigh. Ganska snabbt blev banan mjuk och sedan blev det riktigt tungt.

- Man visste inte alltid vad det fanns under snön, groparna blev djupare och det kunde när som helst kasta över, förklarar Nylund.

Tom Nylund poserar med en terrängcykel.
Bildtext Tom Nylund har sysslat med terrängcykling i mer än 25 år.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Han åkte omkull några gånger men stötte sig inte särskilt mycket.

- Däremot åkte min kompis Jimmy omkull ganska illa och stötte ryggen. Det hör till sporten att man ibland vurpar.

Arrangörerna har jobbat hårt

Också Tom Nylund ger fulla poäng för Trailcenter i Fiskars.

- Det här centret och banan uppfyller alla krav man kan ställa och är jättebra för hela mountainbikekulturen. Miljön här är ju härlig och spåret här är väldigt bra.

Han ger också arrangörerna av tävlingen en eloge.

- De har verkligen jobbat hårt. Eftersom det har kommit så mycket snö har de har fått trampa med snöskor hela banan igenom.

Nylund har en klar uppfattning över vad det är som gör sporten så kul.

- Det är nog det att man får träffa kompisar och bli lerig, skrattar han. Man är aldrig för gammal för att ha roligt i lera.

Tero Mäki cyklar kommer upp för en backe.
Bildtext Det gäller att hålla tungan mitt i mun. Stilprov av Tero Mäki.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Han berättar att han kört mountain bike sedan han var drygt tio år gammal, det vill säga i ungefär 25 år.

- Jag började efter att jag hade sett motocross på teve och eftersom jag inte hade någon motorcykel fick jag börja leka i leran med cykel.

Viktigt att synas

Canyon sysslar mest med direktförsäljning via internet. Företagets landschef Miika Enroos säger ändå att det är oerhört viktigt att synas på sådana här evenemang.

Enroos säger att FM i fatbike i Fiskars har varit en lyckad tillställning.

- På basen av den feedback vi fått av deltagare blir det här ingen engångsföreteelse. Motsvarande tävlingar kommer säkert att ordnas också i framtiden.

- För oss är det viktigt att vara här, för här kan kunder provköra cykeln innan de köper den.

Beställer man en cykel via internet får provkörningen vänta tills cykeln kommer hem.

Miika Enroos poserar med en terrängcykel.
Bildtext Miika Enroos har sålt terrängcyklar i snart fyra år.
Bild: Patric Westerlund / Yle

Enroos säger att det också är viktigt att kunderna på det här viset för träffa de fyra personer företaget anställer i Finland.

Kommer nya tävlingar

Tävlingsledaren Marko Halttunen säger att arrangörerna att yrvädret inför tävlingarna orsakade problem.

- Vi var tvungna att jobba ganska mycket med banan på fredagen.

Halttunen säger ändå att feedbacken av deltagarna var god.

- Vi fick nog mycket positiv feedback av deltagarna.

De lyckade tävlingarna gav arrangörerna blodad tand.

- Det kommer säkert att ordnas vintertävlingar här också i framtiden, säger Marko Halttunen.

Den 5.5 ordnas följande terrängcykelhappening i Fiskars.

- Då är det också möjligt att provköra terrängcyklar och bekanta sig med nyheter i branschen, berättar Halttunen.

Erki Kukk snabbast

Av de över hundra deltagarna fick ungefär hälften en sluttid i de inofficiella FM-tävlingarna i fatbike. De övriga körde i egen takt.

Snabbast på den längre sträckan 24 kilometer var Erki Kukk. Han klarade loppet på tiden 1.39.33. I damklassen var Jasmin Kansikas bäst och kom i mål på en tid som underskred två och en halv timmar.

På den hälften kortare sträckan 12 kilometer var Saku Salo snabbast i herrklassen och Anni Kassuk i damklassen.

Fem tävlare deltog i ebikeklassen för eldrivna cyklar. De startade 45 minuter senare än de övriga deltagarna. Av dessa var Teemu Selvenius snabbast på 24 kilometer. Han klockades i mål på tiden 1.20,06.

Samtliga resultat i Fiskars Village Fat Bike Marathon finns på arrangörernas webbplats.

Yle Vega Västnyland

Spela upp

Radio Vega Västnyland

2:45