Ekenäs Energi satsar på laddning av elbilar - skaffar mer aktier i bolaget Liikennevirta
Raseborgs stads energibolag Ekenäs Energi äger nästan två procent av aktierna i företaget Liikennevirta. Företaget administrerar ett nätverk för laddning av elbilar och behöver mera kapital för att växa.
Bolaget Liikennevirta grundades år 2013 och sköter det europeiska nätverket Virtapiste för laddning av bilar. Laddningsstationerna i det område som bildar Raseborg och i Hangö har teknik och betalsystem från Liikennevirta.
Ägare i Liikennevirta är finska lokala energibolag med bolaget Helen i spetsen. Helen är Helsingfors stads energibolag.
Mera aktier
För att bolaget ska klara av att växa behöver man mera kapital. Det gör man genom att ge ut mera aktier.
Nuvarande akteägare har rätt att först teckna aktier i samma förhållande som de äger aktier i dag.
För Ekenäs Energis del innebär det här att man får teckna 167 aktier till ett värde på 50 000 euro.
Det innebär att man fortsättningsvis äger ungefär två procent av bolaget.
Ekenäs Enerig har också rätt att teckna mera aktier ifall någon av nuvarande aktieägarna inte använder sig av sin förtur att köpa aktier.
Stadsstyrelsen säger ja
I dagens läge har Ekenäs Energi satsat 130 000 euro i Liikennevirta och nu ökar alltså den ekonomiska insatsen.
Eftersom Raseborgs stad äger Ekenäs Energi måste staden godkänna planerna.
Stadsstyrelsen i Raseborg säger ja till inköp av mera aktier för ett värde av 50 000 euro och ger också tillstånd att teckna mera aktier ifall den möjligheten uppstår.
Ekenäs Energi får en fullmakt på totalt 100 000 euro för aktieköp.