Danmark föreslår burka- och niqabförbud men idén splittrar regeringen
Förslaget om burka- och niqabförbud i Danmark splittrar den danska regeringen.
Inom regeringspartiet Liberal Alliance råder det oenighet i frågan, och några partimedlemmar har meddelat att de kommer att rösta emot förslaget.
En av dem som röstar emot är Christina Egelund. Hon anser att både burka och niqab är symboler för kvinnoförtryck av värsta slag - men hon säger till Danmarks Radio att hon inte tror att man hjälper de förtryckta kvinnorna genom ett förbud.
Också en ledamot från det stora borgerliga regeringspartiet, Venstre, har sagt att hon kommer rösta emot.
Det här innebär att regeringen tillsammans med stödpartiet Dansk Folkeparti inte har egen majoritet i Folketinget för förslaget om burka- och niqabförbud.
Regeringen presenterade sitt förslag på tisdag. Enligt förslaget kan en person som överträder förbudet straffas med 1 000 kronor i böter. Om det sker vid upprepade tillfällen kan bötesbeloppet stiga till 10 000 kronor.
Enligt en opinionsundersökning som Danmarks Radio lät göra i höstas stöder 62 procent ett förbud medan 23 procent motsätter sig ett förbud och resten är osäkra.
Burka och niqab är helt eller delvis förbjudet i bland annat Holland, Frankrike, Belgien och Marocko.
(Sveriges Radio)
Kontroversiellt förslag i Danmark: Skicka asylsökande till flyktingläger i Afrika
Flyktinglägren i tredje land skulle drivas av Danmark.