Tunnel för elkabel borras under Kyro älv
Vasa Elnät Ab låter borra en 150 meter lång tunnel under Kyro älv och förbättrar på det här sättet säkerheten i eldistributionen för 1500 hushåll i Perkiö i Lillkyro.
I tunneln dras ett rör med diametern 30 cm för elkablarna.
I Kyro älv finns en holme vid det här avsnittet och den elstolpe som finns på holmen har ibland svepts iväg i samband med islossningen.
De störningar i eldistributionen som det här har lett till för hushållen slipper man med elkablar som dras i tunneln.
Borrningen görs på torsdag
De förberedande arbetena för borrningen gjordes på onsdagen och på torsdagen kommer själva borrningen att göras.
- Vi hoppas att arbetet kan göras på en dag, i annat fall får vi ta fredagen till hjälp också, säger planeringschef Karl-Gustav Kolam vid Vasa Elnät Ab.
Grävarbetena på marknivå fortsätter och i slutet av mars hoppas man från Vasa Elnäts sida att man kan koppla på strömmen i kabeln under Kyro älv.
Borrningsarbetet utförs av ett företag från Larsmo. Företaget har landets största borraggregat i sitt slag.