1,5 miljoner har laddat ner 112-appen – visat sig bra för vilsna bärplockare
Mobilapplikationen 112 Suomi som lanserades för snart tre år sedan har snabbt hittat sin plats i många finländares telefoner. Den har nu laddats ner nästan 1,5 miljoner gånger.
– Appen har sålt sig ganska bra själv. Det är Europas populäraste applikation för nödcentraler, säger Marko Nieminen från Nödcentralen.
2017 utsågs den också till Finlands bästa mobiltjänst.
Men det finns utrymme att växa, både bland Finlands 5,5 miljoner invånare och utomlands.
Till exempel är Nederländerna i färd med att utveckla en liknande applikation, enligt Nieminen. I Sverige är systemet lite annorlunda och i Estland finns inte något motsvarande.
40 000 samtal av 2,65 miljoner
Fördelen med appen är att den automatiskt förmedlar personens position och sätter en i kontakt med nödcentralen. På så sätt kan hjälp snabbare skickas ut och nå fram.
– Appen har varit till stor hjälp bland annat i sökandet efter vilsna bärplockare, säger Nieminen.
Bara ifjol kunde man hjälpa hundratals vilsna bärplockare tack vare positionsuppgifterna.
Även om många laddat ner applikationen, används den bara i en bråkdel av alla larmsamtal. Av totalt 2,65 miljoner larmsamtal kom 40 000 via appen.