Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Medier i Sydafrika: President Jacob Zuma har 48 timmar på sig att avgå

Från 2018
Uppdaterad 13.02.2018 07:30.
Jacob Zuma
Bildtext President Jacob Zuma lär ha fått 48 timmar på sig att avgå frivilligt
Bild: AFP / Lehtikuva

Sydafrikas styrande parti ANC kommer att tvinga president Jacob Zuma att avgå inom två dygn om han inte avgår självmant, enligt uppgifter i lokala medier.

Det statliga rundradiobolaget SABC uppger att ANC fattade sitt beslut efter ett maratonmöte på måndagen som pågick i över tretton timmar

– Vi har bestämt oss för ett återkallande av Zuma. Men han har inte ännu fått veta det bekräftar en högt uppsatt källa i ANC:s styrelse till Reuters.

ANC:s nya ordförande, den förre vicepresidenten Cyril Ramaphosa fick i uppgift att meddela presidenten om partiledningens beslut.

– Cyril for dit för att prata med honom och det uppstod en hetsig debatt när han kom tillbaka, säger en källa inom partiledningen.

Regeringspartiet ANC:s nya ledare Cyril Ramaphosa blir sannolikt ny president om och när Zuma avgår
Bildtext Regeringspartiet ANC:s nya ledare Cyril Ramaphosa blir sannolikt ny president om och när Zuma avgår
Bild: EPA-EFE/MARK WESSELS

Har 48 timmar på sig att avgå

Zuma lär ha fått ultimatum om att han antingen avgår frivilligt eller tvingas avgå genom en officiell process i det styrande partiet och i parlamentet.

Ramaphosa lär ha gett honom 48 timmar tid att avgå.

Regeringspartiets styrelse har rätt att avsätta presidenten, men det förekommer fortfarande spekulationer om att Zuma kommer att vägra.

I så fall riskerar han en misstroendeomröstning och en riksrättsprocess i parlamentet, som domineras av ANC.

En riven valaffisch av den impopuläre presidenten Jacob Zuma
Bildtext En riven valaffisch av den impopuläre presidenten Jacob Zuma
Bild: EPA-EFE/KIM LUDBROOK

Mandatperioden löper ut nästa år.

Den 75-årige korruptionsanklagade Zuma, som valdes till president år 2009, har länge motstått påtryckningar att han skall lämna sin post.

Den impopulära presidenten har fram till nu klarat sig undan alla försök att avsätta honom.

De flesta toppledarna inom partiet har på sistone vänt presidenten ryggen, även om en del ännu anser att han bör få sitta kvar tills hans mandatperiod löper ut i medlet av år 2019.

Om och när han avgår, så ersätts han troligen av ANC-ledaren, veteranpolitikern Cyril Ramaphosa.

ANC har utlovat en presskonferens om styrelsens beslut senare på tisdag.

Källor; Reuters, AFP, SABC

Diskussion om artikeln