Hautala: Patrias högsta ledning bör ta sitt ansvar
EU-parlamentarikern Heidi Hautala (De gröna) som ansvarade för statens ägarstyrning i regeringen Kataja, kräver att Patrias högsta ledning tar sitt ansvar i Uganda-härvan.
Hautala säger att Patrias styrelseordförande Christer Granskog har gömt sig under hela den här krisen. Han borde nu träda fram, säger Hautala till Satakunnan Kansa.
- Näringsminister Mika Lintilä (C) borde tillsammans med Granskog överväga att avskeda Patrias vd Olli Isotalo.
Hautala uttalar sig för tidningen Satakunnan Kansa efter Isotalos presskonferens. Hon tycker det är märkligt att vd:n för Patria inte kände till turerna kring Uganda och Mocambique överhuvudtaget, trots att det handlar om utrikespolitiskt känsliga saker.
- Jag tror man har känt till sakerna på hög nivå, säger Hautala.
Hon påminner om att man gick igenom Patrias metoder efter mutaffärerna i Slovenien och Kroatien.
- Nu borde bolaget genomlysas på nytt.
Lintilä har förtroende för Patrias vd
Näringsminister Mika Lintilä (C) som ansvarar för statens ägastyrning säger att han inte har tappat förtroendet för Patrias vd Olli Isotalo.
Lintilä medger att han inte har gått igenom Patrias senaste utredning i detalj.
- Hittills har det inte kommit fram något sådant som skulle ha ändrat Isotalos ställning i Patria.
Nu är det allra viktigast att Patrias ledning och styrelse ser till att förtroendet för bolaget återfås.
Tre får gå från Patria, men vd:n sitter kvar: Vi gjorde misstag men inget brottsligt
Vd Olli Isotalo mötte pressen efter Ugandahärvan.