Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov: Rebellerna blockerar humanitär korridor
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov säger att de militanta rebellgrupper som har befäst sig i enklaven östra Ghouta blockerar hjälpförsändelser och förhindrar evakuering av civila.
Det är rebellerna som nu har ansvar för att en humanitär paus ska kunna förverkligas, sade Lavrov.
Lavrov talade i Geneve inför FN:s råd för mänskliga rättigheter.
Ryssland har tillsammans med den syriska regeringen enats om att det varje dag ska upprätthållas en humanitär korridor i östra Ghouta i fem timmars tid.
Enligt den ryska utrikesministern är det nu dags att agera och se till att de som beskjuter Damaskus inte blockerar hjälpförsändelser och förhindrar evakuering av civila.
Lavrov sade också att Ryssland fortsätter att stöda den syriska armén som bekämpar hotet från terroristerna i Syrien.
Biståndsorganisationer: Fem timmars human paus räcker inte
Den humanitära korridoren har i praktiken misslyckats eftersom eftersom striderna i området fortsätter.
Hjälporganisationer som har varit redo att skicka in humanitära konvojer till östra Ghouta säger dessutom att fem timmars vapenvila inte räcker till för den sortens nödarbete.
I morse bombade syriska regeringsstyrkor området, rapporterar det syriska människorättsobservatoriet.
Flygräderna och artillerielden upphörde i dag strax innan den så kallade humanitära pausen skulle inledas - men markstriderna fortsatte.
Syriska styrkor drabbade i dag samman med rebeller i utkanten av östra Ghouta trots den utlysta vapenvilan.
Sex döda hittades i dag bland ruiner. Sammanlagt 590 civila har dödats i Ghouta sedan den 18 februari - och nästan en fjärdedel av de döda har varit barn.