Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Medborgarpartiet avsatte sin grundare Paavo Väyrynen - "Han har skadat partiet"

Från 2018
Uppdaterad 03.03.2018 13:20.
Paavo Väyrynen då han berättade om sin avsikt att grunda ett nytt parti på en presskonferens den 5 februari 2016.
Bild: Lehtikuva

Veteranpolitikern, europarlamentarikern Paavo Väyrynen har blivit avsatt från sitt eget parti, Medborgarpartiet, på grund av ekonomiska oklarheter.

I ett pressmeddelande säger partiledningen att orsaken till avskedandet är att Väyrynen har missbrukat partiets medel.

Det ska gälla både valfinansieringen och bruket av partiets konton.

Väyrynen har också missbrukat sin förtroendeställning inom partiet och strävat efter ordförandeskap i ett annat parti.

Det är sorgligt och beklagligt att Väyrynen inte har förbundit sig att utveckla det parti han själv har grundat.

Paavo Väyrynen har skadat partiet, säger ordföranden Sami Kilpeläinen och viceordföranden Piia Kattelus i ett pressmeddelande.

- Det är sorgligt och beklagligt att Väyrynen inte har förbundit sig att utveckla det parti han själv har grundat.

Medborgarpartiet önskar Väyrynen lycka till och skickar samtidigt en hälsning till Centerns ordförande Juha Sipilä:

- Centerns problem med Väyrynens dubbla partimedlemskap är nu avklarat. Vi löste frågan för er del. Nu kan ni föra en valkamp sinsemellan.

Oklarheterna handlar om presidentvalskampanjen.

Viceordföranden Piia Kattelus bekräftar för Yle att Väyrynen har sparkats från partiet men vill inte gå in på orsakerna.

Sami Kilpeläinen och Piia Kattelus från Medborgarpartiet
Bildtext Kilpeläinen och Kattelus fick nog av Väyrynen
Bild: Lehtikuva

Ordföranden Sami Kilpeläinen säger till nyhetsbyrån STT att de ekonomiska oklarheterna rör presidentvalet. Till MTV säger han att Väyrynen missbrukat partiets tillgångar redan en längre tid och att det handlar om femsiffriga belopp.

Problemen uppdagades i samband med partiets bokslut för i fjol.

Väyrynen ska upprepade gånger ha uppmanats redogöra för räkenskaperna, men utan resultat, säger Kilpeläinen.

Det inte klart om partiet har lämnat in någon polisanmälan.

Paavo Väyrynen har inte nåtts för en kommentar.

Diskussion om artikeln