Vörå ger skolskjuts till fler elever på grund av vargen – har beredskap att utvidga ytterligare
På fredagen beslöt Vörå kommun att ytterligare utvidga området man erbjuder gratisskolskjuts. Från och med måndag erbjuds ett tiotal elever från Karvsor skola skolskjuts.
Varg observerades på lördagen vid skidbacken i Vörå, ungefär en halv kilometer från centrum. Därför har kommunen också beredskap att utvidga skolskjutsarna till Koskeby skolas elever.
- Vi följer med situationen nu väldigt noga och om det behövs kan vi lägga in ytterligare skolskjutsar med kort varsel, säger kommundirektör Mikko Ollikainen.
Den utvidgade skolskjutsen gäller från och med måndag morgon ett tiotal elever från Karvsor skola.
Kommunen har varit i kontakt med en rovdjursobservatör som gör bedömningen att den varg som har rört sig vid skidcentret inte längre är kvar i närheten.
- Han har egna barn i Koskeby skola och han anser inte att eleverna behöver skolskjuts i dagsläget, säger Ollikainen.
I fredags utvidgades skolskjutsarna i Vörå att beröra omkring 100 elever.
Artikeln är uppdaterad 9.4.2018 kl. 10.15: Sågs har ändrats till rört sig i meningen: Kommunen har varit i kontakt med en rovdjursobservatör som gör bedömningen att den varg som har rört sig vid skidcentret inte längre är kvar i närheten.