DN: Kulturprofilen avslöjade sju Nobel-pristagare i förväg
Tidningen Dagens Nyheter skriver att den så kallade Kulturprofilen har avslöjat sju Nobelpristagare i litteratur i förtid.
DN baserar sina uppgifter på den utredning som en advokatfirma gjort på uppdrag av Svenska Akademien. Enligt de här uppgifterna har uppgifterna om pristagare läckt ut sju gånger mellan 1996 och 2016.
Enligt DN handlar det om följande Nobelpristagare:
Wislawa Szymborska, 1996
Elfriede Jelinek, 2004
Harold Pinter, 2005
Jean-Marie Gustave Le Clézio, 2008
Patrick Modiano, 2014
Svetlana Aleksijevitj, 2015
Bob Dylan, 2016
Kulturprofilen anklagas också i utredningen för att två gånger ha avslöjat namnen på nya ledamöter i Akademien innan uppgifterna hade publicerats.
De bevis som det hänvisas till i utredningen är alla anonyma vittnesmål.
Kulturklubb granskades också
Advokatbyrån har också granskat Kulturprofilens kulturklubb som Kulturprofilens hustru Katarina Frostenson, ledamot av Svenska Akademien sedan 1992, har ägt till hälften.
Verksamheten kritiseras enligt DN bland annat för att personalkostnader inte har redovisats korrekt.
Ägarna har också tagit ut en halv miljon kronor i vinst under åren 2009 till 2016 samtidigt som verksamheten har fått bidrag av Svenska Akademien.
Krisen fick sin början i fjol
Aderton kvinnor avslöjade ifjol att de utsatts för sexuella trakasserier, övergrepp och regelrätta våldtäkter av mannen som kallas Kulturprofilen.
Övergreppen ska ha ägt rum åren 1996 till 2017 bland annat i de lägenheter som Akademien äger.
Krisen förvärrades förra veckan när tre ledamöter lämnade sitt uppdrag vid Akademien.
Kung Carl XVI Gustaf sade på måndagen att Svenska Akademin är en väldigt viktig institution och att det är en väldigt tråkig utveckling som uppstått.
Källor: Aftonbladet, DN, Sveriges Radio