Hangö Centralskola inför Stafettkarnevalen: "Vi är beredda"
Hangö Centralskola deltar i Stafettkarnevalen med tio lag. Eleverna har övat flitigt och ser framemot att springa i Åbo.
Sammanlagt 28 elever i årskurs fyra till sex åker till Åbo på fredag.
Sjätteklassarna Jennie Seppänen, Runa Åberg och Neela Hietaharju ska springa 5 x 80 och 600 meter. Felicia Svenskberg ska springa 5 x 80 och 400 meter.
De känner sig alla redo att springa i Åbo på fredag (18.5). De har övat många gånger under den senaste veckan.
Roligt att springa tillsammans
Seppänen, Åberg och Hietaharju var med då Stafettkarnevalen hölls i Alberga i Esbo i fjol. Då var det varmt och det ser också ut att bli ganska varmt i Åbo.
De tycker att det är roligt att vara med och springa tillsammans med många andra människor.
Sjätteklassaren Justin Luoma var med i Alberga i fjol och sprang 5 x 80 meter och gatustafetten. Han tyckte bäst om gatustafetten där Hangö centralskola kom på 19:e plats. Han hoppas att det går ännu bättre i år.
Simon Eriksson går också i sexan. Han kommer att springa samma stafetter som Luoma. Han ser också mest framemot gatustafetten eftersom han bättre tycker om springa långa sträckor.
Soili Paavola har hållit i träningarna för Hangö centralskolas del.
- Vi är beredda. De har övat otroligt flitigt i den här veckan och orkat bra. Vi har övat på Rukki arenan och här i skolan. Vi har tre löpbanor här så det är väldigt bra ordnat.
Paavola säger att de åker till Åbo för att ha roligt och för att nå bättre resultat än tidigare. Hon öser lovord över eleverna.
- De är glada och de ställer sig positivt till allting. Det har varit roligt att träna med dem.
Hangö Centralskola deltar inte med någon hejarklack i Stafettkarnevalen i år.
