Prinsessan Adrienne döps i dag - se direktsändningen på Yle Arenan

Återigen har det blivit dags för ett kungligt dop i Sverige. Denna gång är det prinsessan Madeleines och Christopher O'Neills tredje barn som döps.
Prinsessan Adrienne Josephine Alice föddes den 9 mars 2018. Storasyster Leonore har hunnit bli fyra år, medan storebror Nicolas fyller tre år nästa vecka.
Det här blir det sjunde dopet på sex år för den svenska Kungafamiljen.
- När man kommer så här långt ner i tronföljden har ett dop inte samma symboliska värde utan man kan göra det hela mera familjärt, säger Claes-Johan Larsson, journalist och expertkommentator då det gäller kungligheter.
- Ett annat färskt exempel på det här var ju bröllopet mellan brittiska prins Harry och Meghan Markle häromveckan, då man verkligen satsade på att bjuda in vänner snarare än kungligheter och gör tillställning mycket privat.
Lite samma resonemang tror Larsson att den svenska kungafamiljen haft gällande dagens prinsessdop.
- Slottskapellet på Drottningholm är väldigt litet, så redan det talar om att familjen har ställt in sig på en mindre tillställning med mycket närhet.
Hovet är som vanligt förtegna gällande inbjudna gäster och övriga detaljer kring förrättningen.
- Jag gissar att man inte har bjudit in några andra kungligheter, förutom sådana som hör till släkten, tror Larsson.
Dopet förrättas av ärkebiskopen, Antje Jackelén, assisterad av överhovpredikant, biskop Johan Dalman och pastor i Kungliga Hovförsamlingen, ordinarie hovpredikant, Michael Bjerkhagen.
Du kan följa med SVT:s stream från dopet på Yle Arenan med start klockan 12.30.
Kommentatorer är SVT:s Ted Wigren och Roger Lundgren.
Observera att det inte går att se sändningen på Arenan i efterskott, bara direkt.