Stor skogsbrand i Toholampi
Gränsbevakningen har satt in två helikoptrar från Kajana och Rovaniemi för att bistå släckningsinsatserna i skogsbranden i Toholampi. På tisdagsmorgon omfattade brandområdet cirka elva hektar.
Släckningsmanskap från nio brandstationer är med i släckningsarbetet som väntas pågå hela natten.
Orsaken till skogsbranden är inte klarlagd.
Ersättningsmanskap kommer på plats
Ersättningsmanskap kommer att anlända till brandplatsen till natten, också från försvarsmakten.
Branden upptäcktes i samband med brandövervakningsflygningar under måndagen.
Släckningsarbetet har försvårats av den hårda vinden och kraftiga vindbyar.
Branden någorlunda under kontroll på måndagkväll
Ett 60-tal personer från räddningsverket fanns på plats under kvällen och man lyckades begränsa skogsbranden så att eftersläckningsarbetet kunde inledas men faran var inte över ännu då.
En av helikoptrarna deltog ännu vid 21.30-tiden i släckningsarbetet.
Ersättningsmanskap var på gång för att få in utvilat manskap till natten, ett 30-tal personer från försvaret fanns också på plats.
- Den hårda vinden med nästan 20 meter i sekunden i byarna gör arbetet mycket besvärligt och det finns en risk att elden kan spridas på nytt, sa dejourerande brandbefäl Jukka Kangasvieri.
Eftersläckning pågår fortfarande
Eftersläckningsarbetet har fortsatt hela natten och kommer enligt Tiina Kontio vid räddningsverket att fortgå också under hela tisdagen.
Fortfarande finns det små glödande härdar runt om i skogspartiet. Vinden är också fortsättningsvis hård på området.
32 personer från försvarsmakten är också fortfarande med och hjälper till i släckningsarbetet.
Enligt Kontio har cirka 11 hektar nu brunnit i Toholampi.
Artikeln har kompletterats med uppgifter om läget cirka
21.30
Artikeln har kompletterats 5.6.2018 klockan 7:10 med nya uppgifter av Tiina Kontio vid räddningsverket om läget i Toholampi