Koldioxid, doft och värme – det får myggen att dras till dig
Hur mycket luft du andas ut, hur du doftar och hur varm du är. Det avgör din popularitet bland myggor. För att undvika myggor är myggmedel med dietyltoluamid (DEET) det enda som hjälper.
Trots alla de härligheter som sommaren har att erbjuda innebär den också ett årligen återkommande problem: mygg. Den här, mindre charmiga, sidan av sommaren är nödvändigtvis inte ett lika stort problem för alla.
Vissa lider mycket av myggbett medan andra knappt märker av dem. Vad som avgör din popularitet bland myggor beror på tre olika saker.
Hur mycket koldioxid du släpper ur dig, hur du doftar och hur varm du är. Det är enligt Lena Hulden, docent i skogsvetenskaper vid Helsingfors universitet, avgörande när myggor väljer ut ett lämpligt byte.
Vilken av de här orsakerna som lockar myggor till dig beror i sin tur på avståndet till myggan. När den är som längst bort hittar den dig genom ditt koldioxidspår.
– Om du är stor och har stora lungor så har du också en stark utandning. Via en stark utandning släpper du ur dig mycket koldioxid och det här lockar myggen till dig, säger Hulden.
När myggan kommer närmare reagerar den på olika doftämnen.
– Hurdant svett du har avgör hur starkt myggan reagerar.
När myggan är som närmast är det kroppsvärmen som får den att hitta dig. Ju varmare du är, desto attraktivare byte är du för myggan.
Utöver de här tre orsakerna påverkar också alkoholhalten i blodet hur attraherade myggor är av dig.
– Under de senaste åren har det gjorts ordentliga undersökningar där man jämfört berusade och nyktra försökspersoner. I dem har det visats att myggor är mera intresserade av dig om du är berusad än om du är nykter.
Insekter som reagerar på koldioxid attraheras av samma personer som myggor
Det att du lockar till dig myggor behöver nödvändigtvis inte betyda att du också lockar till dig andra insekter.
– Endast de insekter som söker efter koldioxidspår attraheras av samma personer som myggor.
Under de senaste åren har det gjorts ordentliga undersökningar där man jämfört berusade och nyktra försökspersoner. I dem har det visats att myggor är mera intresserade av dig om du är berusad än om du är nykter.
Lena Hulden, docent i skogsvetenskaper vid Helsingfors universitet.
Knott, svidknott och vägglös nämner Hulden som exempel på insekter som attraheras koldioxidspår. Ofta handlar det om insekter som är aktiva på natten.
Bromsar, som i sin tur är aktiva på dagen, följer också ett koldioxidspår men det är inte det de främst söker efter.
– Bromsar jagar istället väldigt mycket med synen.
Spindeldjur, som till exempel fästingar, följer däremot inget koldioxidspår.
– Medan en mygga söker efter ett koldioxidspår, sitter en fästing endast på ett grässtrå och väntar på att någon ska komma förbi.
Att du reagerar starkt på myggbett behöver inte nödvändigtvis betyda att du är populär bland myggor
Samtidigt som vi vet vad som lockar mygg till människor, menar Hulden, är det jättesvårt att avgöra om myggor faktiskt är mycket intresserade av dig eller inte.
– Om du inte märker av dina myggbett är det lätt att tro att myggor inte är intresserade av dig. Är du däremot lite allergisk mot myggbett så märker du definitivt av varenda ett.
För att myggan ska klara av att suga blod av dig måste den först spruta in en massa olika kemikalier. De här kemikalierna gör att kroppens immunförsvar börjar reagera. Är du allergisk mot kemikalierna reagerar immunförsvaret kraftigare.
Lena Hulden, docent i skogsvetenskaper vid Helsingfors universitet.
Hur du reagerar på ett myggbett beror helt enkelt på hur väl du tål de kemikalier som myggan sprutar in.
– För att myggan ska klara av att suga blod av dig måste den först spruta in en massa olika kemikalier. De här kemikalierna gör att kroppens immunförsvar börjar reagera. Är du allergisk mot kemikalierna reagerar immunförsvaret kraftigare.
En person vars immunförsvar reagerar kraftigt märker alltså tydligare av ett myggbett än en person vars immunförsvar reagerar mindre kraftigt.
Myggmedel med dietyltoluamid det enda som hjälper
För att undvika myggbett är myggmedel det enda som hjälper.
– Myggmedlet ska innehålla 10–15 procent dietyltoluamid (DEET) för att hålla myggorna borta. Det är det enda som i praktiken fungerar bra.
För att skrämma iväg fästingar krävs det däremot en större mängd dietyltoluamid.
– För att bekämpa dem ska ungefär hälften av burkens innehåll bestå av dietyltoluamid.
Naturpreparat fungerar däremot inte mot myggor.
– Det finns en massa naturpreparat och dem kan man strunta i. De har ingen som helst effekt.
Myggmedlet ska innehålla 10–15 procent dietyltoluamid (DEET) för att hålla myggorna borta. Det är det enda som i praktiken fungerar bra.
Lena Hulden, docent i skogsvetenskaper vid Helsingfors universitet.
Att vitlök skulle skrämma iväg myggor är, enligt Hulden, också en myt.
– Vitlök har ingen som helst betydelse. Man kan äta det för att det är gott men mot myggor hjälper det inte.
Förutom att använda myggmedel med dietyltoluamid kan man också göra sig mindre attraktiv för myggor genom att klä sig i ljusa färger.
– Myggorna söker sig nämligen gärna till mörka ytor.
Att klä sig i ljust kan däremot istället göra dig populär bland bromsar.
– Vissa vanliga bromsarter tycker hemskt mycket om vitt. Där blir det att välja om man vill ha mygg- eller bromsbett.
Myggspray och långa kläder för att skydda sig mot mygg
Hur lätt man får myggbett och lider av betten när man väl har fått dem varierar förstås från person till person.
Svenska Yle har bett olika personer i Vasa centrum att på en skala från ett till fem bedöma hur lätt de får myggbett.
Amanda Rösgren och Bertel Bäck bedömer sig båda som en fyra.
– Myggor verkar älska mig, menar Amanda Rösgren.
Situationen är den samma för Bertel Bäck.
Janina Rågård och Amanda Forss anser sig däremot inte vara lika utsatta för myggbett. Janina rankar sig själv som en trea och Amanda som en tvåa.
– Det beror ju nog på hur mycket och när jag är ute. Om kvällar får jag oftare myggbett, menar Janina Rågård.
Vad är då Amanda Forss knep för att undvika myggbett?
– Jag använder myggspray och skyddar mig med långa kläder, avslöjar hon.
Amanda Rösgren måste däremot ta till mer drastiska metoder för att undvika mygg.
– Jag måste stanna inomhus. Ingenting annat fungerar.
Myggbettslidandet varierar
Hur mycket lider ni då av era myggbett när ni väl har fått dem?
– Mina myggbett kan nog bli ganska jobbiga, jag kan få sår av dem men är ändå inte allergisk, säger Amanda Forss.
Janina Rågård och Amanda Rösgren lider också av kliandet.
– Att myggorna sticker gör inget men efteråt kliar bettet jättemycket, menar Amanda Rösgren.
Bertel Bäck lider däremot mindre av sina myggbett.
– Efter att ha blivit biten några gånger i början av sommaren känner jag sedan knappt av betten jag får senare under sommaren.
Artikeln ändrades 11.6.2018 klockan 9.00. Namnet Rådgård ändrades till Rågård.