Nu har också Trump landat i Singapore - önationen laddar för historiskt toppmöte
USA:s president Donald Trump välkomnades av Singapores utrikesminister Vivian Balakrishnan då han landade vid flygbasen Paya Lebar i Singapore på söndagen. Nordkoreas ledare Kim Jong-un var då redan på plats.
Trump känner sig "mycket bra" inför toppmötet med Kim. Det var det enda han sade till reportrar på plats, innan han fördes i bilkonvoj till hotellet Shangri-La.
I Trumps delegation ingår bland andra utrikesminister Mike Pompeo, den nationelle säkerhetsrådgivaren John Bolton, Vita husets stabschef John Kelly och pressekreteraren Sarah Huckabee Sanders.
Kim Jong-un anlände till Singapore redan på söndag förmiddag, finsk tid.
Kim med följe bor på ett annat lyxhotell, hotellet St.Regis. Kims nordkoreanska säkerhetsvakter varnade strängt övriga hotellgäster i hotellobbyn för att försöka fotografera Kim, rapporterar nyhetsbyrån Reuter.
Kim har redan hunnit hålla ett kort möte med Singapores premiärminister Lee Hsien Loong.
Under sitt möte med Lee sade Kim att Singapores ansträngningar kommer att gå till historien om toppmötet blir en framgång.
Själva toppmötet mellan Kim och Trump inleds på tisdag morgon lokal tid (04 finsk tid).
Nordkoreas kärnvapennedrustning och fred på Koreahalvön är det som de två ska diskutera, men de flesta bedömare misstänker att de två ledarna har rätt olika syn på hur nedrustningen ska gå till.
Tisdagens toppmöte blir det första mötet någonsin mellan Nordkoreas ledare och en sittande amerikansk president.
Källor: Reuters, AP, AFP
Kim Jong-Un har anlänt till Singapore inför mötet med Trump
Stort säkerhetspådrag omger arrangemangen.