Sugen på semesterresa? Så blir den så billig som möjligt
Den som vill åka på paketresa söderut i sommar kan med några enkla knep spara stora summor. Det gäller bland annat att ha koll på tidpunkt och servicenivå, tipsar researrangörerna.
Det finns fortfarande paketresor till salu för den som i sommar vill åka på klassisk solsemester. Utbudet minskar ändå hela tiden, berättar researrangörerna.
På exempelvis Aurinkomatkat har man redan sålt 80 procent av sommarens resor. Hos TUI Finland är läget det samma, medan Tjäreborg fortfarande har många resor att erbjuda i augusti.
Den som vill komma så billigt undan som möjligt gör klokt i att tänka på fyra olika saker när hen planerar sin resa.
1. Res utanför högsäsong
Om det bara är möjligt, lönar det sig att resa utanför perioden för skollov.
Utbud och efterfrågan styr naturligtvis även i den här frågan.
Billigast är paketresorna i maj samt i augusti-september, berättar man på TUI Finland.
2. All inclusive kan löna sig
All Inclusive - alltså att paketet innehåller såväl flyg, inkvartering som måltider - kan vara en ekonomisk lösning, speciellt om ressällskapet är stort.
- Tänker man sig exempelvis en familj på fem personer, blir sådant som mellanmål, glasspinnar och läskedrycker snabbt en dyr affär. Då kan all inclusive bli ett billigare alternativ, säger Annina Metsola på Aurinkomatkats kommunikationsavdelning.
Det lönar sig även att ha koll på prisnivån i det land man reser till. För finländare är länder som Turkiet och Bulgarien förmånliga.
3. Sista minuten inte alltid biligast
Myten om att det alltid skulle löna sig att vänta med att boka sin resa stämmer inte längre - åtminstone inte alltid.
De flesta resenärer bokar nuförtiden sina paketresor 4-5 månader i förväg, berättar Tjäreborgs kommunikationschef Aura Soininen.
Det här innebär att det inte automatiskt finns så många sista minuten-resor att erbjuda på sommaren.
De billigaste paketresorna i sommar ligger just nu på en prisnivå kring 300 euro.
4. Avgång mitt veckan
Eftersom de flesta inleder sin semester på ett veckoslut, är efterfrågan på helgavgångarna störst.
Det här innebär att den som kan åka iväg på en vardag kan spara pengar.
Listan över finländarnas favoritresmål toppas alltjämt av Grekland, Spanien och Italien. Turkiet blir också allt populärare.
Artikeln är ursprungligen skriven av Yle Uutisets Hanna Hanhinen.