Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Lejonstjärnor delägare i nya Kiekko-Espoo – sportchefen Hirschovits fortsätter karriären

Från 2018
Uppdaterad 18.06.2018 16:47.
Mikko Koskinen i Matchen mot USA på 3 maj i Helsingfors.
Bildtext Mikko Koskinen är en av delägarna i Kiekko-Espoo.
Bild: All Over Press

Jere Sallinen, Veli-Matti Savinainen och Mikko Koskinen är några Lejonspelare som kommer att finnas med som ägare då Kiekko-Espoo återuppstår efter en paus på 20 år.

Förra veckan blev det klart att Kiekko-Espoo får ett wildcard till Finlandsserien nästa säsong. Klubben gör därmed comeback i seriesystemet efter en paus på 20 år.

Kiekko-Espoos största ägare är juniororganisationen Kiekko-Espoo ry men även en stor samling landslagsspelare har bidragit.

Desa spelare är Tomi Sallinen, Jere Sallinen, Jani Lajunen, Ville Lajunen, Veli-Matti Savinainen, Mikko Koskinen och Mikko Lehtonen.

Bland övriga ägare finns också aktiva spelare som Toni Kähkönen, Arto Laatikainen och Matti Järvinen.

– Det Kiekko-Espoo representerade under åren 1984 till 1998 är en berättelse som tilltalar Esbobor fortfarande. Vi anade det här men vi har ändå varit positivt överraskade av hur stark den positiva reaktionen har varit, berättar klubbens ordförande Ami Rubinstein för Yle Sporten.

Karriären fortsätter för Hirschovits

Kim Hirschovits som fått sin hockeyfostran i Jäähonka kommer att vara sportchef för klubben. Men han kommer också att synas till på isen. Hirshovits har bestämt sig för att fortsätta karriären.

Hirschovits har de senaste säsongerna spelat för både Blues och Espoo United.

I Kiekko-Espoo får Hirschovits sätta ihop ett lag från grunden.

– Vi koncentrerar oss på att bygga upp grunden ordentligt. Vi har mycket tålamod och bygger långsiktigt.

Kommer vi någon gång att se Kiekko-Espoo i ligan igen?

– Om vi gör saker bra och på rätt sätt kommer säkert även det idrottsliga att utvecklas och ta steg framåt med tiden, lyder Hirschovits försiktiga svar.

Mikko Juutilainen kommer att träna laget nästa säsong.

Artikeln uppdaterad med kommentarer klockan 16.36.

Diskussion om artikeln